klawiatura z napisem przypominającym o bezpieczeństwie danych

Jak dodatkowo zadbać o bezpieczeństwo danych pracowników i firmy

Udostępnij:
0
(0)

Bezpieczeństwo danych to kluczowa kwestia, zwłaszcza w biznesie. Firmy i biura księgowe przetwarzają wrażliwe dane, które są atrakcyjne z punktu widzenia cyberprzestępców i stanowią cenne źródło informacji. Tym samym ich infrastruktura narażona jest na ataki hakerskie. Jak sobie radzić?

W ostatnich miesiącach liczba ataków hakerskich w Polsce wzrosła o 30%, nasz kraj znalazł się na liście państw najbardziej atakowanych przez cyberprzestępców. Celem są sektory rządowe, finansowe, ale też związane z ochroną zdrowia. Wszyscy powinniśmy mieć świadomość zagrożeń i wiedzieć jak się przed nimi bronić. Świadomość zagrożeń może znacznie ograniczyć pole działania cyberprzestępców.

kartka papieru z danymi i symbolem kłódki

Jak chronić wrażliwe dane?

Bezpieczeństwo danych przetwarzanych przez firmy i biura księgowe powinno być poważnie traktowane przez właścicieli biznesów. Powinni oni dostosować organizację swoich firm do działania zgodnie z zaleceniami specjalistów ds. bezpieczeństwa. Zdajemy sobie sprawę, że nie każdy ma dostęp do tej specjalistycznej wiedzy, ale każdy może wprowadzić pewne usprawnienia, które poprawią bezpieczeństwo i skutecznie utrudniają działania cyberprzestępcom.

Co więc można zrobić, aby czuć się bezpieczniej?
Bezpieczeństwo danych gromadzonych i przetwarzanych przez przedsiębiorstwa można znacząco podnieść poprzez:

  1. wdrożenie bezpiecznego logowania dwuetapowego,
  2. ochronę antywirusową stacji roboczych,
  3. ochronę haseł.

Bezpieczne logowanie dwuetapowe

Logowanie dwuetapowe znacząco podnosi poziom bezpieczeństwo dostępu do każdej aplikacji, w tym również SaldeoSMART. Stało się ono standardowym mechanizmem uwierzytelniającym u większości dostawców rozwiązań informatycznych. Czym jest logowanie dwuetapowe i czemu jest tak ważne? Cyberprzestępcy często starają się na różne sposoby pozyskać nasze hasło do aplikacji wykorzystując do tego wiele wyszukanych sposobów.

Prostym mechanizmem zabezpieczenia się przez nieautoryzowanym dostępem do aplikacji jest logowanie dwuetapowe, które wymusza podanie dodatkowego kodu dostępu. Kod jest wysyłany na adres e-mail lub generowany przez aplikację mobilną. Nawet jeżeli cyberprzestępca pozyska Twoje hasło nie będzie mógł się zalogować do SaldeoSMART bez dostępu do aplikacji mobilnej czy konta pocztowego, co znacząco ogranicza pole działania hakera.


Więcej informacji na ten temat można przeczytać na stronie:

Dział obsługi klienta SaldeoSMART chętnie pomoże Ci w ustawieniu takiego sposób logowania w SaldeoSMART.

Potrzebujesz pomocy w ustawieniu dwuetapowego logowania w SaldeoSMART?
Zapraszamy do kontaktu z Biurem Obsługi Klienta:

telefonicznie: +48 12 350 66 88
lub mailowo: obsluga@saldeosmart.pl

Ochrona antywirusowa stacji roboczych

Jak dochodzi do wycieku twojego hasła, w jaki sposób cyberprzestępca może wejść w posiadanie hasła i dlaczego w ogóle jest to możliwe?

Za wyciek Twojego hasła często może być odpowiedzialne złośliwe oprogramowanie, które upubliczni twoje hasło i w konsekwencji wpadnie ono w ręce hakerów. Może to wydarzyć się za pośrednictwem złośliwej wiadomości elektronicznej, którą dostaniesz na swoją skrzynkę pocztową. Może znajdować się w niej link do niebezpiecznej strony internetowej wyłudzającej hasło, infekujące Twój komputer.

Sposobów wyłudzania haseł jest dużo, dlatego bardzo ważne jest też zabezpieczenie stacji roboczej oprogramowaniem antywirusowym, które zabezpieczy Twój komputer przez niebezpiecznym spamem, niebezpieczną stroną internetową lub złośliwym oprogramowaniem.

Warto więc podnieść poziom bezpieczeństwa swoich danych wdrażając oprogramowanie antywirusowe na stacjach roboczych i dbać o jego aktualizacje.

Ochrona haseł

Czy na pierwszy rzut oka skomplikowane hasło jest bezpiecznym sposobem zabezpieczenia dostępu do twojej aplikacji? Niestety wielu specjalistów ds. bezpieczeństwa odpowie na to pytanie, iż niekoniecznie jest wystarczającym zabezpieczeniem. Jak więc chronić swoje hasło? Trzeba pamiętać o kilku zasadach.

  • Hasło powinno mieć odpowiednią długość.

Aktualnie za bezpieczne hasło uznawany jest ciąg znaków o długości 15+.

Uznane za najbardziej bezpieczne hasła, które są długie i bardzo trudne do złamania, na przykład: mójszefmiałdziśzłydzień, dziśranonapijęsiępysznejkawy czy wczorajwróciłemzpięknychwakacji.

W tej formie są one bardzo długie, bardzo trudne do złamania i proste do zapamiętania. W tego typu haśle można też przestawić słowa co dodatkowo utrudni jego złamanie.

Jak w ogóle zapamiętać tak długie hasło? Nie musisz znać hasła, możesz skorzystać z managera haseł!

Manager haseł

Dzięki managerom haseł nawet długie hasła przestaną być dla Ciebie problemem. Używanie managera haseł jest zalecane przez każdego specjalistę ds. bezpieczeństwa. Takie narzędzia zabezpieczają hasło przez wyciekiem, pozwalają na zarządzania wieloma hasłami i zwalniają Cię z obowiązku ich pamiętania. Najbardziej popularne rozwiązania to: KEEPASS, 1PASSWORD czy BITWARDEN.


Cytat: Manager haseł pomaga użytkownikom zabezpieczyć je przed wyciekiem, zapewni, iż nie musisz go pamiętać nawet jeżeli jest bardzo długie. Używanie managera haseł jest zalecane przez każdego specjalistę ds. bezpieczeństwa. Takie narzędzia zabezpieczają hasło przez wyciekiem, pozwalają na zarządzania wieloma hasłami i zwalnia Cię z obowiązku ich pamiętania. Najbardziej popularna rozwiązania to: keepass, 1password czy bitwarden.

  • Hasła powinny być unikalne

Nie używaj tego samego hasła do wielu aplikacji czy portali, za każdym razem powinno być.. Bardzo złą praktyką jest używanie tego samego hasła do poczty elektronicznej, dostępu do komputera czy aplikacji internetowej. Manager haseł pomoże Ci w ich zapamiętaniu.

Włączenie bezpiecznego logowania dwuetapowego jest niezwykle istotne, abyś był bezpieczny w sieci.

Bezpieczna praca: PODSUMOWANIE

Dbałość o bezpieczeństwo okazuje się coraz ważniejszą kwestią w prowadzeniu biznesu. Na szczęście znamy rozwiązania, które pomagają zwiększyć bezpieczeństwo w codziennej pracy. Pomyśl o bezpiecznym haśle, stosuj unikalne hasła do każdego formularza logowania i używaj managera haseł. Skorzystaj z naszych porad i pracuj bezpiecznie, gwarantujemy że ich wdrożenie zajmie Ci niewiele czasu, a korzyści będą natychmiastowe.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Poprzedni
Fundacja rodzinna – zachęty podatkowe dla przedsiębiorców
Następny
KSeF -10 faktów, które musisz znać

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *