Inwentaryzacja środków trwałych – kto i kiedy musi ją robić?

Udostępnij:
0
(0)

Inwentaryzacja środków trwałych w przedsiębiorstwie obowiązuje firmy prowadzące księgowość w formie ksiąg handlowych. Choć w teorii ten spis należy wykonać co roku, w niektórych sytuacjach można ograniczyć się do przeprowadzenia go raz na 4 lata.

Czym jest inwentaryzacja środków trwałych?

Mówiąc wprost, to policzenie i zmierzenie stanu ilościowego wszystkich środków trwałych, wraz z weryfikacją ich przydatności w prowadzeniu działalności. Po dokonaniu inwentaryzacji, przedsiębiorca wie, jaki jest stan majątkowy jego przedsiębiorstwa i jest w stanie porównać stan faktyczny z danymi z ksiąg. Na bazie inwentaryzacji może też dokonać korekty kosztów i przychodów.

Dokładne przepisy dotyczące inwentaryzacji środków trwałych opisuje Ustawa o rachunkowości a zasady przeprowadzania inwentaryzacji środków trwałych opisuje Krajowy Standard Rachunkowości nr 11 „Środki trwałe”.

Przed przeprowadzeniem inwentaryzacji należy opracować procedury przeprowadzenia spisu z natury. Dzięki temu mamy pewność, że za każdym razem wszystkie środki trwałe zostaną zmierzone i policzone w ten sam sposób. Procedura powinna zawierać również opis metody weryfikacji przydatności danego środka trwałego (np. sprawdzenia czy maszyna nadal nadaje się do wykorzystywania w przedsiębiorstwie). Warto tu jednak zauważyć, że w trakcie robienia spisu z natury, nie ocenia się stopnia zużycia danego środka trwałego.

Czym są środki trwałe w działalności gospodarczej? Przeczytaj nasz artykuł

Zmiana progu granicznego środka trwałego w 2018 roku

W 2018 roku nastąpiło podwyższenie kwoty wydatku umożliwiającego umieszczenie go bezpośrednio w kosztach uzyskania przychodu, bez ujmowania go w kategorii środków trwałych. Obecnie wartość graniczna to 10 000 zł. Warto o tym pamiętać przy zakupie nowych składników majątku, tak by podjąć najbardziej optymalną decyzję (wliczamy zakup w koszty, zaliczamy do środków trwałych niskokosztowych czy dokonujemy planowych odpisów amortyzacyjnych).

Kto musi przeprowadzać inwentaryzację środków trwałych?

Obowiązek prowadzenia ewidencji środków trwałych (a zatem także wykonywania spisu z natury tych środków) obejmuje:

 • wszystkie firmy rozliczające się za pomocą Ksiąg Handlowych,
 • osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie, wykonujące działalność gospodarczą, obowiązane do prowadzenia księgi przychodów i rozchodów.

Inwentaryzacja środków trwałych – kiedy należy ją przeprowadzić

W zależności od rodzaju środków trwałych, inwentaryzację przeprowadza się na koniec roku obrotowego bądź w dowolnym dniu w roku raz na 4 lata. Dodatkowo, obowiązek przeprowadzenia inwentaryzacji pojawia się również w dzień zamknięcia działalności.

Kiedy nie trzeba przeprowadzać inwentaryzacji środków trwałych?

 • Gdy działalność jest zawieszona,
 • Jeśli inwentaryzacji miałyby podlegać nieruchomości, inwestycje, środki trwałe znajdujące się na terenie strzeżonym oraz maszyny i urządzenia wchodzące w skład środków trwałych w budowie, a inwentaryzacja była przeprowadzona nie dalej niż 4 lata temu (art. 26 ust. 3 pkt 3 ustawy o rachunkowości)

Zdarza się, że dostęp do środków trwałych jest znacznie utrudniony bądź niemożliwy (art. 26 ust. 1 pkt 3 ustawy). W takim przypadku dopuszcza się przeprowadzenie spisu z natury drogą porównania danych z ksiąg rachunkowych z dokumentami.

Choć prowadzenie inwentaryzacji środków trwałych przedsiębiorcy często traktują jako dodatkowy obowiązek przed końcem roku obrotowego, to w praktyce przeprowadzenie spisu z natury środków trwałych ma pewne zalety i może pomóc przedsiębiorstwu. W jaki sposób? Przede wszystkim może:

 • oszacować stan majątku,
 • zidentyfikować te jego elementy składowe, które nie nadają się już do użytkowania,
 • zoptymalizować podatkowo wydatki amortyzacyjne.

FAQ

 • Inwentaryzacja środków trwałych – co ile lat?

Raz na 4 lata.

 • Kiedy przeprowadza się inwentaryzację środków trwałych

W zależności od rodzaju środków trwałych, inwentaryzacje przeprowadza się na koniec roku obrotowego bądź w dowolnym dniu w roku raz na 4 lata.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Poprzedni
Aktualizacja SaldeoSMART – optymalizacja działania i rozwój wybranych funkcji
Następny
1% podatku – jak przekazać pieniądze na szczytny cel?

Komentarze (2)

 1. Kacper

  Świetny artykuł , bardzo przydatny jak zawsze:) Na pewno będę korzystał z tych informacji, pozdrawiam serdecznie!

 2. Beata Krywult PWSK

  Inwentaryzację środków trwałych można przeprowadzić w sposób automatyczny, oznaczając je trwale tagami RFID.
  Obserwujemy coraz większe zainteresowanie tym sposobem. Identyfikacja przedmiotów jest natychmiastowa, co daje dużą oszczędność czasu.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *