faktura proforma co to jest

Faktura proforma – co to jest i kiedy się ją wystawia?

Udostępnij:
3.9
(16)

Planujesz wystawienie faktury proforma i zastanawiasz się nad jej specyfiką? Chcesz wiedzieć, co powinno się na niej znaleźć, jaką ma moc prawną i podatkową? Kiedy wystawia się fakturę proforma i jak to zrobić?

Faktura proforma – co to?

Co to jest faktura proforma?

To rodzaj faktury, który stosuje się jako ofertę handlową albo dokument, który określa kwotę do zapłaty za przyszłą usługę (może to być usługa niefizyczna lub np. dostawa zakupionego towaru). Czasem stanowi wezwanie do zapłaty lub informuje o kwocie niezbędnej zaliczki. Na jej podstawie nabywca dokonuje płatności za zakupione towary lub usługi. Po płatności sprzedawca ma wciąż obowiązek wystawić właściwą fakturę VAT, ponieważ sama faktura proforma nie jest dokumentem ani dowodem księgowym.

Jak wystawić fakturę proforma?

Najważniejsze pytanie o fakturę proforma to to, jak ją wystawić.

Faktura pro forma może mieć formę papierową lub elektroniczną. Do jej wystawienia można użyć programu księgowego.

Jak powinna wyglądać faktura pro forma?

Nie ma regulacji prawnych w tym zakresie tego, jak dokładnie powinna wyglądać faktura pro forma, jednak zakłada się, że ma mieć wszystkie cechy faktury zwykłej (właściwej), ponieważ jednym z jej celów jest informowanie o wyglądzie dokumentu, który zostanie wystawiony później – po dokonaniu transakcji.

Jedyna różnica między fakturą pro forma a fakturą zwykłą to tytuł – „Faktura pro forma” zamiast „Faktura VAT”.

Poza tym faktura pro forma powinna zawierać takie elementy jak:

 • numer faktury,
 • data wystawienia faktury,
 • treść,
 • cena jednostkowa,
 • cena za całość transakcji,
 • stawka VAT,
 • wysokość podatku VAT,
 • wartość brutto zamówienia,
 • oznaczenie sprzedawcy,
 • oznaczenie nabywcy,
 • określenie przedmioty transakcji,
 • termin dokonania transakcji,
 • termin płatności.
pracownicy korzystający z saldeosmartPotrzebujesz wystawić faktury? Skorzystaj z możliwości jakie daje SaldeoSMART

Faktura proforma – najczęściej zadawane pytania

W jakim celu wystawia się fakturę pro forma?

Fakturę pro forma wystawia się aby poinformować klienta (nabywcę) o cenie towarów i usług, które ma zamiar nabyć. Czasem też jest podstawą wpłaty zaliczki albo przedpłaty, jednak należy pamiętać, aby po dokonaniu zapłaty wystawić fakturę właściwą (zaliczkową lub zwykłą).

Kiedy wystawia się fakturę proforma?

Nie ma prawnych zapisów na temat tego, kiedy musi być wystawiona faktura pro forma, dlatego uważa się, że może to nastąpić w dowolnym momencie, ponieważ proforma nie rodzi żadnego rodzaju obowiązków prawno-podatkowych. Stanowi po prostu sposób na przekazywanie informacji klientom.

kiedy wystawia się fakturę proforma

Kiedy wystawić fakturę pro forma, a kiedy fakturę zaliczkową?

Fakturę pro forma wystawia się przed wykonaniem usługi, aby otrzymać część lub całość kwoty potwierdzającej zawarcie transakcji. Jednak ponieważ faktura pro forma nie jest dokumentem księgowym i nie ma mocy prawnej, to po otrzymaniu zapłaty należy niezwłocznie wystawić fakturę zwykłą VAT (jeśli została opłacona całość usługi) lub zaliczkową (jeśli została wpłacona część kwoty, czyli zaliczka).

Czy fakturę proforma należy zaksięgować?

Nie – mimo że faktura proforma poza tytułem wygląda tak samo jak zwykła faktura VAT, to w świetle prawa i zgodnie z oświadczeniem Ministerstwa Finansów nie jest ona dowodem księgowym. Co za tym idzie – nie ma obowiązku jej księgowania, służy jedynie komunikacji z klientem.

Czy faktura proforma jest fakturą VAT?

Nie, według ustawy o podatku od towarów i usług faktura pro forma nie jest dokumentem księgowym, nie jest również tożsama z fakturą VAT. Dlaczego? Musisz pamiętać, że faktura pro forma nie wywołuje żadnych skutków podatkowych – ani jeśli chodzi o podatek VAT, ani o podatek PIT. Zwróć też uwagę na to, że w nazwie faktury istnieje zapis “Faktura proforma”, nie “Faktura VAT”.

Czy osoba nieprowadząca działalności gospodarczej może wystawić fakturę pro forma?

Nie, osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej nie mogą wystawiać faktur, w tym faktur proforma. Zamiast tego na żądanie podmiotu wypłacającego wynagrodzenie, osoby nieprowadzące działalności gospodarczej mogą wystawić rachunek.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 3.9 / 5. Liczba głosów: 16

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Poprzedni
W czym pomoże zwinna księgowa?
Następny
Stawka VAT w 2023 roku – co się zmienia?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *