Exit tax

Exit tax coraz bliżej – co trzeba o nim wiedzieć?

Udostępnij:
0
(0)

Nowy rok w branży księgowości i rachunkowości to przede wszystkim liczne zmiany w prawie podatkowym. Większość z nich ma na celu uszczelnienie systemu i zapobieganie wyłudzeniom. I choć o niektórych nowelizacjach było już głośno od kilku miesięcy, to właśnie exit tax wzbudził w środowisku przedsiębiorców najwięcej emocji.

Exit tax to nowa propozycja rządu wprowadzająca opodatkowanie dochodów z niezrealizowanych zysków. W praktyce oznacza to, że każda firma przenosząca swoja siedzibę lub działalność za granicę zobligowana jest do zapłaty 19% podatku. Zmiany obowiązują również osoby fizyczne, które rozliczają się za pomocą PIT – w ich przypadku stawka podatku do zapłacenia wynosi 3% (lub 19% aktywów finansowych powyżej 4 mln złotych).

Celem wprowadzenia tej ustawy jest walka z oszustwami podatkowymi i zmuszenie głównie dużych firm działających na skalę międzynarodową do zapłaty należnego podatku w Polsce.

Czarne chmury nad exit tax

Choć często nowe propozycje podatkowe nie spotykają się z entuzjazmem środowisk biznesowych, przypadek exit tax należy do takich, w którym obawy przedsiębiorców są uzasadnione. Kwota podatku z pewnością przeszkodzi właścicielom firm w planowaniu kolejnych inwestycji oraz już na starcie znacząco wpłynie na wydajność tych organizacji, które chcą działać międzynarodowo.

Najwięcej wątpliwości powoduje fakt, że zapisy exit tax wciąż nie są do końca jasne. W przypadku zmiany rezydencji podatkowej, obowiązkiem zapłaty podatku objęci zostaną podatnicy z udziałami w spółkach, papierami wartościowymi i innymi aktywami o wartości rynkowej od 4 mln złotych (pułap ten został podwyższony z początkowych 2 mln złotych). Jednocześnie zapisy nie precyzują konkretnie daty zmiany rezydencji, a co za tym idzie, terminu zapłaty nowego podatku.

Przedsiębiorcy obawiają się również, że pokłosiem niesprecyzowanych zapisów może być objęcie obowiązkiem exit tax każdego podatnika, który posiada papiery wartościowe i zdecyduje się opuścić kraj.

Ustawa została już podpisana przez prezydenta i wejdzie w życie 1 stycznia 2019 roku. Ministerstwo Finansów zapowiada, że do tego czasu treść zapisów zostanie szczegółowo wyjaśniona przez resort.

5 zmian w podatkach 2019 Zapoznaj się ze zmianami, które wejdą w życie od 2019 roku – 5 ważnych zmian w podatkach 2019

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Poprzedni
Aktualizacja SaldeoSMART – faktury w języku niemieckim i optymalizacja działania Listy dokumentów
Następny
Biuro rachunkowe z programem do faktur – dlaczego warto?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *