Dotacja z Urzędu Pracy – o czym pamiętać po otrzymaniu środków? [cz. 3]

Udostępnij:
3.8
(12)

Dotacja z Urzędu Pracy na otwarcie jednoosobowej działalności gospodarczej to dobry sposób na wystartowanie z własnym biznesem. Rozwiązanie to może okazać się przydatne zwłaszcza dla tych, którzy nie posiadają własnych oszczędności, ale mają pomysł na firmę i wystarczająco dużą motywację do podjęcia pracy na własny rachunek.

W pierwszej i drugiej części naszego poradnika skupialiśmy się na tym, kto może ubiegać się o dotację z PUP oraz jak wypełnić wniosek o tego rodzaju dofinansowanie. W trzeciej części opowiemy Wam o obowiązkach, z których musimy się wywiązać po pozytywnym rozpatrzeniu naszego wniosku.

Dotacja z PUP Część 1. Kto może ubiegać się o dotację na otwarcie działalności gospodarczej i jak wypełnić wniosek?
Dotacja z PUP Część 2. Na co zwrócić szczególną uwagę podczas wypełniania wniosku o otrzymanie takiej dotacji?

Choć takich powinności nie ma wiele i w rzeczywistości bardzo trudno jest stracić otrzymaną dotację, to właśnie te najmniejsze zobowiązania bywają zdradliwe, a skutki pozornie nieszkodliwych zaniedbań – najbardziej bolesne dla przedsiębiorcy. Warto pamiętać, że w razie złamania warunków umowy będziemy zmuszeni zwrócić całą kwotę wraz z ustawowymi odsetkami w ciągu 30 dni od otrzymania wezwania od starosty!

Dotacja z Urzędu Pracy a zwrot środków

W ramach udzielonego dofinansowania otrzymujemy zazwyczaj do 6-krotnej wysokości przeciętnego wynagrodzenia, które w lutym 2022 r. wyniosło 6 220,04 zł (w zależności od możliwości urzędu oraz kwoty uwzględnionej we wniosku) oraz podpisujemy umowę z PUP, w którym ubiegaliśmy się o dotację. To właśnie złamanie warunków określonych w zawartej umowie może być jedyną przyczyną, z powodu której zostaniemy poproszeni o zwrot całej kwoty wraz z odsetkami.

Aby jednak tak się nie stało, musimy przede wszystkim dokładnie zapoznać się z treścią regulaminu oraz podpisywanej umowy. W zależności od lokalizacji urzędu warunki umowy mogą się od siebie nieznacznie różnić, najczęściej jednak po otrzymaniu dotacji zobowiązujemy się do:

  • Wykorzystania przyznanych środków zgodnie z przeznaczeniem

Czasami nie wszystko udaje się zakupić w zgodzie z wykazem sprzętów zadeklarowanym we wniosku (np. ceny mogą się od siebie różnić lub brakuje naszego towaru w magazynie). W przypadku jakichkolwiek zmian związanych z listą zakupów najlepiej skonsultować się bezpośrednio z osobą zajmującą się naszą sprawą w Urzędzie Pracy i uprzedzić ją o zaistniałej sytuacji.

  • Prowadzenia działalności gospodarczej przez okres minimum 12 miesięcy

Uwaga – zmiany covidowe! Od 21 stycznia 2021 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii (Dz. U. poz. 1380), które daje możliwość zawieszenia działalności gospodarczej lub podjęcia zatrudnienia w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, ogłoszonego z powodu COVID-19, oraz w okresie 30 dni po ich odwołaniu, na okres dłuższy niż 6 miesięcy w okresie pierwszych 12 miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej. Okres zawieszenia działalności gospodarczej nie będzie się wliczał do wymaganego okresu 12 miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej.
Wiąże się to przede wszystkim z regularnym uiszczaniem składek do ZUS oraz prowadzeniem dokumentacji księgowej.

  • Niepodejmowania innej pracy zarobkowej lub niezawieszenia prowadzenia działalności gospodarczej w okresie pierwszych 12 miesięcy jej prowadzenia

Kwestia dodatkowego zatrudnienia jest bardzo ważna i należy do najczęściej łamanych warunków umowy. Pamiętajmy, że źródłem naszego utrzymania przez najbliższe 12 miesięcy od uzyskania dofinansowania powinny być wyłącznie przychody pochodzące z działalności naszej firmy – nie możemy w tym czasie nawiązywać żadnego innego stosunku pracy.

Uwaga – tu również mają zastosowanie specjalne przepisy wprowadzone w związku z epidemia koronawirusa, o których jest mowa wyżej.

Obowiązkowa kontrola z Urzędu Pracy

Zakup sprzętu i prowadzenie działalności to nie wszystko. Na rozdysponowanie całej kwoty mamy zazwyczaj około 2-3 miesięcy, po tym czasie musimy wstępnie rozliczyć się z Urzędem Pracy za pomocą faktur, rachunków czy umów kupna-sprzedaży (po sprawdzeniu i skserowaniu dokumentów urzędnik zwróci nam oryginały faktur) potwierdzających właściwe zagospodarowanie przyznanych środków. Z pewnością zostaniemy również zobowiązani do przekazania dowodów rejestracji firmy w Urzędzie Skarbowym, zgłoszenia jej do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (druk ZUA) oraz wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

W trakcie pierwszych 12 miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej urzędnicy złożą nam wizytę kontrolną, podczas której sprawdzą, czy rzeczywiście używamy wszystkich sprzętów uwzględnionych we wniosku. Taka wizyta przebiega zazwyczaj pod nadzorem dwóch wyznaczonych pracowników Urzędu Pracy, którzy mają ze sobą wykaz zaakceptowanych sprzętów i materiałów. Co więcej, wizyta monitoringowa może być udokumentowana fotograficznie.

Większość urzędów uprzedza przedsiębiorców o nadchodzącej kontroli, może się jednak zdarzyć tak, że odbędzie się ona bez wcześniejszej zapowiedzi.

Sprawdź możliwości SaldeoSMART Poznaj SaldeoSMART, które ułatwi Ci pracę związaną z księgowością Skontaktuj się z nami. Nasz doradca odpowie na wszystkie Twoje pytania i przedstawi rozwiązania dostosowane do Twoich potrzeb.

12 miesięcy działalności – i co dalej?

Po roku od otrzymania dofinansowania składamy w urzędzie zaświadczenie z ZUS i Urzędu Skarbowego potwierdzające nieprzerwane prowadzenie działalności gospodarczej. Po wypełnieniu tego ostatniego obowiązku możemy bez żadnych konsekwencji zawiesić firmę lub jeśli zajdzie taka potrzeba, podjąć dodatkowe zatrudnienie.

Uwaga – w zakresie wcześniejszego zawieszenia działalności oraz podjęcia zatrudnienia mają zastosowanie specjalne przepisy wprowadzone w związku z epidemia koronawirusa, o których jest mowa wyżej.

Co najważniejsze, umowa o przyznanie dotacji reguluje również kwestie podatku VAT. Zazwyczaj kwotę podatku odliczonego od zakupów za pieniądze z dofinansowania zwracamy do Urzędu Pracy, oczywiście jeśli jesteśmy zarejestrowani jako czynni podatnicy od towarów i usług.

Atrakcyjna dotacja z Urzędu Pracy opiewająca nawet na kwotę nawet 36 tysięcy złotych będzie solidnym zastrzykiem gotówki zwłaszcza dla początkującego przedsiębiorcy, którego budżet jest mocno ograniczony. Aby jednak w pełni wykorzystać szansę, jaką daje nam tego rodzaju dofinansowanie, warto uprzednio zapoznać się ze wszystkimi regulaminami oraz spełnić wymogi określone w umowie podpisanej z urzędem. W przeciwnym wypadku całą kwotę stracimy, a szansa na własny biznes przepadnie. Przyszły przedsiębiorco, trzymaj rękę na pulsie!

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 3.8 / 5. Liczba głosów: 12

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Poprzedni
Kryptowaluty a podatek od ich kupna i sprzedaży
Następny
Księga Przychodów i Rozchodów – czy na pewno wiesz o niej wszystko?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *