Wniosek o dotację na otwarcie działalności gospodarczej

Jak wypełnić wniosek o dotację na otwarcie działalności gospodarczej? [cz. 1]

Udostępnij:
0
(0)

Wraz z nadejściem nowego roku wiele osób nie tylko planuje zwiększenie częstotliwości wizyt na siłowni, ale również porzucenie dotychczasowej pracy i otworzenie własnej firmy. O ile w przypadku pierwszego postanowienia już w lutym zdarza nam się rezygnować ze wzmożonej aktywności fizycznej, o tyle pierwsze miesiące nowego roku są w wielu większych miastach gorącym okresem składania wniosków do Powiatowych Urzędów Pracy.

Wszystko z powodu dofinansowania przyznawanego na uruchomienie jednoosobowej działalności gospodarczej. To wciąż jedyna bezzwrotna dotacja na rozruch własnego biznesu, którą osoba fizyczna może otrzymać od Urzędu Pracy. Jest to możliwe w ramach przydzielonych na ten cel (wniosek o dotację na otwarcie 1-osobowej działalności) środków unijnych.

Jeżeli myślicie o świeżym starcie z własną firmą w tle, jednoosobowa działalność gospodarcza będzie z pewnością idealnym początkiem Waszej kariery. Aby jednak wejść w świat własnego biznesu ze wsparciem finansowym z Urzędu Pracy, należy przede wszystkim zarejestrować się uprzednio jako osoba bezrobotna i wnikliwie przeanalizować regulamin przyznawania najsłynniejszej unijnej dotacji.

Analiza SWOT – podstawa strategii firmy. Sprawdź narzędzia do rozwijania firmy

Prawidłowe wypełnienie wniosku o dofinansowanie na otwarcie działalności gospodarczej jest kluczowe i decyduje o pozytywnym (lub negatywnym) rozpatrzeniu dokumentu przez komisję. I choć w zależności od miasta/gminy wzory tych wniosków mogą różnić się od siebie, to mają wiele wspólnych punktów, którym warto przyjrzeć się dokładniej. Warto podkreślić, że jest o co walczyć, ponieważ kwota dotacji może sięgać nawet 36 tysięcy złotych. Pieniądze przeznaczamy oczywiście na zakup sprzętu i materiałów niezbędnych do uruchomienia działalności, uwzględnionych w złożonym uprzednio wniosku.

Wniosek o dotację – kto może go złożyć?

Niezależnie od lokalizacji Urzędu Pracy, wniosek o dotację na otwarcie działalności gospodarczej może złożyć:

  • osoba bezrobotna, a zatem uprzednio zarejestrowana w swoim PUP;
  • absolwent centrum integracji społecznej (CIS) oraz absolwent klubów integracji społecznej (KIS),
  • poszukujący pracy niepozostający w zatrudnieniu lub niewykonujący innej pracy zarobkowej opiekun osoby niepełnosprawnej, z wyłączeniem opiekunów osoby niepełnosprawnej pobierających świadczenie pielęgnacyjne lub specjalny zasiłek opiekuńczy na podstawie przepisów o świadczeniach rodzinnych, lub zasiłek dla opiekuna na podstawie przepisów o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunó

Niektóre placówki wymagają od bezrobotnego odczekania minimum 3 miesięcy od daty rejestracji w urzędzie, zanim złoży on właściwy dokument.

Wnioskodawca nie może być również osobą studiującą dziennie ani prowadzącą działalności gospodarczej na 12 miesięcy przed złożeniem wniosku do urzędu.

Uwaga – zmiany covidowe! Od 21 stycznia 2021 r. zniesiono warunek nieprowadzenia działalności gospodarczej przez ostatnie 12 miesięcy, jeżeli zakończenie dotychczas wykonywanej działalności nastąpiło w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, ogłoszonego z powodu COVID-19, w związku z wystąpieniem tego stanu, a przedmiot planowanej działalności gospodarczej jest inny od działalności zakończonej (Dz. U. poz. 1380).

W momencie rejestracji jako osoba bezrobotna warto od razu zaznaczyć, że planujemy złożyć wniosek o dotację. Zgodnie z regulaminem nie możemy bowiem zrezygnować z żadnej wcześniejszej oferty zatrudnienia lub stażu oferowanego przez nasz PUP.

Co najważniejsze, osoba starająca się o dofinansowanie z PUP nie może mieć na swoim koncie żadnych konfliktów z prawem. Zwłaszcza tych związanych z przestępstwami gospodarczymi (na okres 2 lat przed złożeniem wniosku).

Sprawdź możliwości SaldeoSMART Poznaj więcej możliwości SaldeoSMART, które ułatwią Ci pracę w Biurze Rachunkowym jaki w Firmie Skontaktuj się z nami. Nasz doradca odpowie na wszystkie Twoje pytania i przedstawi rozwiązania dostosowane do Twoich potrzeb.

Wsparcie unijne nie zostanie również udzielone tym, którzy już wcześniej korzystali z dofinansowania na otwarcie działalności gospodarczej lub rolnej. O ponowną dotację można ubiegać się dopiero po 5 latach od złożenia poprzedniego wniosku!

Czy prawidłowe wypełnienie wniosku jest trudne?

Dla chcącego nic trudnego! Na pierwszy rzut oka wniosek o dofinansowanie na otwarcie działalności gospodarczej może wydawać się bardzo skomplikowany. W rzeczywistości dokument ten wcale nie jest trudny do wypełnienia. Warunkiem jest konkretna wizja rozwoju naszej działalności oraz duże pokłady cierpliwości i samozaparcia.

Osoby, które nie czują się zbyt dobrze w tworzeniu biznesplanów czy analiz SWOT, mogą skorzystać z pomocy doradców pracujących w Urzędzie Pracy. Niezależnie od stopnia biegłości w biznesowych niuansach warto skorzystać z takiego rozwiązania. Już na starcie pokazujemy urzędnikom, że zależy nam na otwarciu firmy i podchodzimy do sprawy na poważnie.

Jak napisać dobry biznesplan, który pomoże nam w zaplanowaniu własnej działalności biznesowej?

Urzędy coraz bardziej zaostrzają warunki przyznawania dofinansowania z dwóch prostych powodów: po pierwsze, statystyki są nieubłagane. Większość firm jednoosobowych zakładana była wcześniej tylko w celu uzyskania pieniędzy z PUP i zawieszenia działalności po 12 miesiącach, w trakcie których zobowiązujemy się do aktywnego prowadzenia biznesu.

Uwaga – zmiany covidowe! Od 21 stycznia 2021 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii (Dz. U. poz. 1380), które daje możliwość zawieszenia działalności gospodarczej lub podjęcia zatrudnienia w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, ogłoszonego z powodu COVID-19, oraz w okresie 30 dni po ich odwołaniu, na okres dłuższy niż 6 miesięcy w okresie pierwszych 12 miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej. Okres zawieszenia działalności gospodarczej nie będzie się wliczał do wymaganego okresu 12 miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej.

Po drugie, wiele biznesów już na etapie wniosku o dotację nie miała żadnych szans na przetrwanie, a przyznanie dotacji na nierentowną działalność po prostu mijało się z celem.

Co wchodzi w skład wniosku o przyznanie dotacji z PUP?

Warto pamiętać, że wnioski obowiązujące w poszczególnych miastach/gminach mogą się od siebie trochę różnić. Standardowy wniosek o dofinansowanie na otwarcie działalności gospodarczej składa się z kilku części, które dokładnie omówimy w kolejnym wpisie na blogu. Należą do nich między innymi:

  • Informacje na temat wnioskodawcy, w szczególności jego predyspozycje i kwalifikacje do prowadzenia wybranej działalności gospodarczej
  • Kwota dofinansowania i wypełniona tabela uwzględniająca szczegółowo wszystkie środki trwałe, materiały oraz urządzenia niezbędne do prowadzenia działalności (w ramach sumy pieniędzy, o którą wnioskujemy)
Czym są środki trwałe w działalności gospodarczej?
  • Biznesplan, analiza SWOT oraz prognoza finansowa pierwszych lat działalności czyli wszystko, co związane jest z planowanym przedsięwzięciem
  • Deklaracja wkładu własnego (nie zawsze jest wymagany) lub poręczenia majątkowe uzyskane przynajmniej od dwóch osób spełniających kryteria wyznaczone przez PUP
  • Załączenie wstępnych deklaracji współpracy uzyskanych od potencjalnych klientów
  • Inne załączniki, takie jak zgoda spółdzielni mieszkaniowej na prowadzenie działalności gospodarczej, akt własności nieruchomości czy też umowa na jej wynajem pod kątem prowadzenia biznesu.
Działalność gospodarcza w mieszkaniu – co należy wiedzieć na ten temat

Formalności i obowiązkowych załączników do wypełnienia jest dużo, dlatego dobrze jest rozpocząć kompletowanie dokumentów jak najszybciej. Mówi się, że w przypadku dotacji liczy się przede wszystkim czas, gdyż Urzędy Miasta otrzymują środki unijne na początku roku. W rzeczywistości coraz więcej placówek wprowadza harmonogram naboru wniosków uwzględniający roczny podział przydzielonych pieniędzy. Dzięki temu równe szanse na otrzymanie dotacji mają Ci kandydaci, którzy z różnych względów mogą złożyć taki wniosek dopiero w połowie lub pod koniec roku.

Jesteście już gotowi na własny biznes? W takim razie nie pozostaje Wam nic innego, jak odwiedzenie Urzędu Pracy lub strony internetowej – tam zwykle ogłaszany jest nabór wniosków, pobranie regulaminu z wzorem wniosku oraz czekanie na drugą część naszego poradnika!

Dotacja z PUP Jak otrzymać dotację z Powiatowego Urzędu Pracy na otwarcie działalności? Podpowiadamy na co zwrócić uwagę, wypełniając wniosek

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Poprzedni
Nabycie sprawdzające – na czym polega?
Następny
Kryptowaluty a podatek od ich kupna i sprzedaży

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *