Dotacja z PUP

Dotacja z PUP na otwarcie działalności gospodarczej – jak ją otrzymać? [cz. 2]

Udostępnij:
5
(1)

Własny biznes to marzenie niejednego etatowego pracownika. I choć na początku trzeba włożyć dużo pracy w rozkręcenie interesu, to satysfakcja z kierowania firmą z pewnością nie ma sobie równych. W Polsce istnieje wiele sposobów na otrzymanie środków umożliwiających świeży start z wymarzonym biznesem w tle. Jednym z nich jest dotacja z PUP na otwarcie jednoosobowej działalności gospodarczej.

O tym, gdzie i w jakich okolicznościach można się o nią ubiegać, pisaliśmy już poprzednim razem. W drugiej części naszego poradnika podpowiemy Wam, na co zwrócić szczególną uwagę podczas wypełniania wniosku o otrzymanie takiej dotacji!

Dotacja z PUP Jak wypełnić wniosek o dotację na otwarcie działalności gospodarczej? – przeczytaj część pierwszą naszego poradnika dla przyszłych przedsiębiorców

Wkład własny

Czy dotacja z PUP wiąże się także z inwestycją własnych pieniędzy na otwarcie firmy? Niekoniecznie! Choć problem wkładu własnego z pewnością spędza sen z powiek niejednemu przyszłemu przedsiębiorcy, Urzędy Pracy wcale nie wymagają od wnioskodawców deklaracji opływających na tysiące złotych – może to być symboliczna kwota, dzięki której komisja upewni się, że myślimy o założeniu firmy poważnie, a do tego dysponujemy oszczędnościami na tzw. czarną godzinę.

Warto pamiętać, że za wkład własny w rozwój firmy uznawane są nie tylko pieniądze, ale również środki trwałe. Może to być samochód, aparat fotograficzny, drukarka czy komputer. Dlatego też zamiast zamartwiać się brakiem środków na koncie, dobrze jest zawczasu zastanowić się, czy nie posiadamy już w domu przypadkiem zabezpieczających nas pod tym względem sprzętów.

Biznesplan i analizy finansowe

Choć nie każdy Urząd Pracy wymaga stworzenia profesjonalnego biznesplanu i załączenia go do wniosku, to z pewnością będziemy musieli opisać, jaki rodzaj działalności gospodarczej chcemy prowadzić oraz odpowiednio umotywować naszą decyzję. Nie bez znaczenia jest tutaj doświadczenie zawodowe wnioskodawcy – im bardziej związane będzie z przyszłym biznesem, tym większe prawdopodobieństwo, że komisja przyzna nam więcej punktów w drodze po wymarzoną dotację unijną.

Biznesplan dla opornych – jak dobrze przygotować się do prowadzenia interesu?

Co więcej, każdy kurs kwalifikacyjny czy odbyte szkolenie również działają zdecydowanie na naszą korzyść. Jeżeli chcemy rozwijać się biznesowo w obszarze, w którym dotąd tylko spełnialiśmy się hobbystycznie, warto załączyć informację na temat swoich zainteresowań i osiągnięć z nimi związanych. Tylko w ten sposób komisja będzie miała szansę przekonać się, że mamy jakiekolwiek pojęcie o tym, czym pragniemy się zajmować.

Niektóre Urzędy Pracy wymagają załączenia analizy SWOT przedsięwzięcia czy też prognoz finansowych związanych z pierwszymi latami prowadzenia działalności. Na pierwszy rzut oka może brzmieć to groźnie, w rzeczywistości jednak chodzi głównie o sprawdzenie, czy potrafimy obiektywnie spojrzeć na planowany biznes (a raczej na rynek, na którym chcemy się rozwijać) oraz czy już na etapie wniosku nasz pomysł nie okaże się po prostu nierentowny.

Sprawdź możliwości SaldeoSMART Poznaj więcej możliwości SaldeoSMART, które ułatwią Ci pracę w Biurze Rachunkowym jaki w Firmie Skontaktuj się z nami. Nasz doradca odpowie na wszystkie Twoje pytania i przedstawi rozwiązania dostosowane do Twoich potrzeb.

Przyszli klienci

Mimo że mówienie o przyszłych klientach na tak wczesnym etapie wydaje się być całkowicie oderwane od rzeczywistości, mało wnioskodawców pamięta o tym, że wstępne deklaracje współpracy mają dla Urzędów Pracy ogromną wartość.

Jeżeli znamy przedsiębiorstwa, które mogą być zainteresowane naszymi usługami w przyszłości, warto poprosić je o wystawienie wstępnej deklaracji współpracy. Oczywiście nie zobowiązuje ona żadnej ze stron do świadczenia bądź korzystania z jakichkolwiek usług. Dla urzędników obecność takich załączników we wniosku jest z kolei bardzo istotna. Stanowią one bowiem dowód na to, że na rynku jest popyt na nasze usługi.

Zabezpieczenie finansowe a dotacja z PUP

Kwestia zabezpieczenia zwrotu przyznanych środków unijnych od zawsze budzi dużo kontrowersji. Z jednej strony jest to duży kłopot dla wnioskodawców, którzy zazwyczaj nie dysponują wystarczającą sumą pieniędzy. Z drugiej – Urzędy Pracy chcą mieć pewność, że w razie gdyby przyszło nam złamać warunki umowy o udzielenie dotacji, bez problemu zwrócimy pieniądze, które otrzymaliśmy na otwarcie działalności.

Najpopularniejszym rozwiązaniem jest znalezienie poręczycieli – niektóre Urzędy Pracy wymagają kilku deklaracji poręczenia majątkowego. Dlatego też jest to pierwsza formalność, którą powinniśmy zacząć załatwiać jeszcze zanim wydrukujemy wniosek ze strony PUP-u. Po pierwsze, żyjemy w czasach, w których ludzie niechętnie udzielają sobie takiej formy wsparcia, a w dobie umów śmieciowych znalezienie osób spełniających wyśrubowane wymagania Urzędu Pracy wcale nie jest takie proste. Po drugie, czasami same formalności związane z udzieleniem takiego poręczenia zajmują bardzo dużo czasu (zwłaszcza, jeżeli poręczyciel jest właścicielem firmy).

Inne formy zabezpieczenia dotacji, poza poręczeniem, to np. gwarancja bankowa, blokada środków na rachunku lub weksel z jednym poręczycielem.

To już wszystko, co mieliśmy do przekazania w drugiej części naszego poradnika. Kolejną część poświęcimy obowiązkom, które trzeba wypełnić już po otrzymaniu upragnionej dotacji na otwarcie jednoosobowej działalności gospodarczej. Wbrew pozorom wcale nie tak łatwo złamać warunki podpisanej umowy, a sytuacje, w których przedsiębiorca musi zwrócić przyznane środki, są nie tylko rzadkie, ale wynikają przede wszystkim z niewiedzy. Do przeczytania wkrótce!

O czym należy pamiętać po otrzymaniu środków z Urzędu Pracy na otwarcie własnej działalności?

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Poprzedni
Co zmieni się w Kodeksie pracy w 2021 roku?
Następny
3 sposoby na zmotywowanie klienta do przesyłania skanów zamiast dokumentów papierowych

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *