dom bez pozwolenia

Dom bez pozwolenia 70m2 – od kiedy? Co trzeba o nim wiedzieć?

Udostępnij:
4.7
(3)

Dom bez pozwolenia o pow. 70 m2 można postawić już od 3 stycznia 2022 roku. Bez kierownika budowy i dziennika budowy. Jednak brak wymogu zdobycia pozwolenia nie zwalnia inwestora z dopełnienia pewnych formalności. Jakich? Sprawdzamy jak postawić dom 70m2.

Dom do 70m2 bez pozwolenia. Polski Ład – podstawowe informacje

Dom bez formalności to jeden z elementów rządowej reformy Polski Ład (zwanej również Nowym Ładem). Dom 70m2 bez pozwolenia – co trzeba zrobić, żeby w nim zamieszkać lub korzystać w celach rekreacyjnych?

Budowa domu ma być łatwiejsza jak nigdy wcześniej. Biurokracja ma być zmniejszona do minimum, a państwo nie stawia ograniczeń inwestorom jeśli chodzi o wiek, zamożność czy też stan cywilny. Dom bez formalności można też postawić mając już inną nieruchomość.

Oto najważniejsze warunki, które pozwolą na taką inwestycję:

  • dom mieszkalny bez pozwolenia do 70 mkw. możemy postawić na działce o pow. do 500 mkw.,
  • budynek może mieć maksymalnie dwie kondygnacje (piwnica liczy się jako kondygnacja),
  • dom musi w całości mieścić się na działce lub działkach, na których został zaprojektowany.

Dodatkowo inwestor musi złożyć oświadczenie, że wykorzysta taki dom do własnych celów mieszkaniowych. Oświadczenie potwierdza stan na dzień, w którym je złożono (pod rygorem odpowiedzialności karnej).

Autorzy reformy reklamują, że budujący dom do 70 mkw bez pozwolenia zaoszczędzą kilka tygodni oraz kilka tysięcy złotych. Co więcej, taki dom będzie można sprzedać, wynająć lub przepisać na inną osobę.

Dom bez pozwolenia – przepisy i formalności

Dom bez pozwolenia regulują przepisy znowelizowanej ustawy Prawo budowlane oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Dom bez formalności dotyczy domów mieszkalnych i rekreacyjnych. Warto pamiętać, że budynek przeznaczony na cele rekreacyjne musi być parterowy, a rozpiętość jego elementów konstrukcyjnych nie może wynosić więcej niż 6 m, a wysięg wsporników więcej niż 2 m.

Prawo dopuszcza postawienie jednego domu rekreacyjnego na każdych 500 mkw. działki.

Co z formalnościami? Żeby postawić dom mieszkalny bez pozwolenia trzeba:

  • dysponować dokumentami: oświadczeniem o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, projektem zagospodarowania działki/terenu, projektem architektoniczno-budowlanym, planem zagospodarowania przestrzennego lub decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu,
  • złożyć dokumenty do starostwa powiatowego/urzędu miasta na prawach powiatu (listownie, osobiście lub online), na którego terenie znajduje się działka,
  • zgłosić powiatowemu inspektorowi nadzoru budowlanego termin rozpoczęcia budowy.

Inwestor powinien dodatkowo złożyć oświadczenia m.in., że bierze na siebie odpowiedzialność za kierowanie budową (o ile nie zatrudnił kierownika budowy). To oznacza m.in. poniesienie konsekwencji związanych np. z powstaniem błędów konstrukcyjnych i ewentualną katastrofą budowlaną. Warto pamiętać, że kierownik budowy jest ubezpieczony na wypadek szkód, które powstały podczas jego pracy.

Procedura budowy domu bez pozwolenia rekreacyjnego nie wymaga złożenia projektu budowlanego autorstwa architekta – wystarczający będzie szkic/rysunek planowanej nieruchomości.

Co ważne, nadzór budowlany nie może zgłosić sprzeciwu do zgłoszonej budowy. To oznacza, że inwestor ma prawo natychmiast rozpocząć budowę domu do 70 mkw. Nie zmienia to faktu, że nadzór może skontrolować budowę i sprawdzić czy budynek powstaje zgodnie z przepisami prawa budowlanego i ładu przestrzennego.

Po zakończeniu budowy należy zawiadomić o tym fakcie powiatowego inspektora nadzoru budowlanego. Wymagane są takie same dokumenty jak przy budowie domu na podstawie pozwolenia na budowę. W domu do 70 m2 można zamieszkać jeżeli urząd nie wniesie sprzeciwu w ciągu 14 dni od złożenia zawiadomienia. Dopuszczalny jest również meldunek w takim budynku.

Dom do 70 m2 bez pozwolenia. Projekt gratis!

Bardzo ciekawym rozwiązaniem mogą być bezpłatne projekty domów bez pozwolenia.

Zgodnie z rządową zapowiedzią, projekty domów do dom 70m2 będą dostępne od II kwartału 2022 roku. Zainteresowane osoby znajdą je wówczas na stronie internetowej Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego.

GUNB zorganizował w 2021 roku konkurs na projekty architektoniczne na dom do 70 m2 bez pozwolenia. Nagrodę otrzymało 38 prac. Jury konkursowe doceniło funkcjonalność oraz walory ekologiczne i estetyczne projektów. Ważną rolę odgrywała również kwestia oszczędności kosztów budowy. Zwycięzców konkursu zaproszono do przygotowania pełnych projektów budowlanych, które zostaną następnie udostępnione darmowo inwestorom.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.7 / 5. Liczba głosów: 3

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Specjalistka ds. Marketingu Internetowego, od lat związana z branżą IT i oprogramowaniem biznesowym. Zafascynowana ludźmi, którzy stoją za technologiami. W SaldeoSMART odpowiada m.in. za content marketingi i SEO, konferencje oraz rozwój współpracy z siecią partnerską. Słucha użytkowników i rynku, buduje relacje. Prywatnie wielka fanka muzyki na żywo i orkiestr dętych.
Poprzedni
Ochrona prawno-skarbowa księgowych. Czy trzeba zacząć o tym myśleć?
Następny
Nowy, przejrzysty widok detali firm

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *