Dofinansowanie wakacji pracownika a PIT. Ulga coraz mniejsza

Udostępnij:
0
(0)

Wakacje w pełni, a z nimi pojawiają się pytania o dofinansowanie z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS) i związane z nim kwestie podatkowe, w tym zwolnienie z PIT. W tym roku ulga na tego typu świadczenia jest mniejsza niż w roku ubiegłym, co z pewnością zainteresuje wielu pracowników. Co jest przyczyną takiego stanu rzeczy?

Zwolnienie z PIT dopłat do wakacji dla dzieci

Dopłaty do wakacji dla dzieci mogą być zwolnione z PIT, jeśli spełniają określone warunki. Dotyczy to wypoczynku zorganizowanego przez firmy, takie jak wczasy, kolonie, obozy czy zimowiska. Może to również obejmować wypoczynek połączony z nauką, pobyt na leczeniu sanatoryjnym, w placówkach leczniczo-sanatoryjnych, rehabilitacyjno-szkoleniowych oraz leczniczo-opiekuńczych. Zwolnione są także dopłaty do przejazdów związanych z wypoczynkiem i pobytem na leczeniu.

Zasady zwolnienia z PIT

Jeśli wakacje są finansowane z ZFŚS lub zgodnie z odrębnymi przepisami, cała kwota jest zwolniona z podatku. W przypadku innych źródeł, jak środki obrotowe, obowiązuje roczny limit: 2 tys. zł standardowo, z tym że w 2023 r. obowiązywał podwyższony limit 3 tys. zł z powodu przepisów antycovidowych.

Zwolnienie z PIT świadczeń z ZFŚS

Dofinansowanie wakacji dla samego pracownika również może być zwolnione z PIT, co określa art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o PIT. Mówi on o świadczeniach finansowanych z ZFŚS lub funduszy związków zawodowych. Przed pandemią zwolnienie podatkowe wynosiło 1 tys. zł rocznie na wszystkie świadczenia. Ustawa antycovidowa podniosła ten limit do 2 tys. zł. Jednak wyższy limit obowiązywał tylko do końca 2023 r., a obecnie roczny limit wrócił do 1 tys. zł.

Czy bonus wakacyjny może być zwolniony z podatku?

Tak. Potwierdza to interpretacja nr 0113-KDIPT2-3.4011.459.2023.2.GG Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. Mimo tego Ministerstwo Finansów nie planuje podniesienia limitu zwolnienia z PIT. Wyjaśnia, że podwyżka limitu ulgi miała charakter epizodyczny z powodu pandemii i było wiadomo, że po jej zakończeniu limit wróci do 1 tys. zł. Ministerstwo podkreśla, że podatek dotyczy tylko nadwyżki ponad 1 tys. zł, a nie całego świadczenia z ZFŚS.

O czym jeszcze trzeba pamiętać?

Zwolnienie z PIT dotyczy wyłącznie świadczeń finansowanych z ZFŚS, a nie z innych źródeł, takich jak środki obrotowe. Dla świadczeń dla dzieci obowiązują wyższe limity. Nawet opodatkowana kwota może być mniejsza dzięki obniżce stawki PIT w pierwszym progu skali podatkowej.

Jak widać, chociaż ulga na dofinansowanie wakacji z ZFŚS jest obecnie mniejsza, nadal istnieją możliwości skorzystania ze zwolnień podatkowych. Warto jednak dokładnie zapoznać się z obowiązującymi przepisami, aby w pełni wykorzystać dostępne ulgi i cieszyć się wakacjami bez dodatkowych obciążeń podatkowych.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Ukończyła studia magisterskie na kierunku Ekonomia Międzynarodowa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Obecnie pełniąc rolę Marketing Managera w BrainSHARE IT (producenta SaldeoSMART) z pasją podchodzi do analizy danych i automatyzacji marketingu. W swojej karierze, zdobyła bogate doświadczenie w różnych aspektach marketingu, aktualnie zarządza strategią marketingową SaldeoSMART.
Poprzedni
Zyskaj pełny obraz należności i zobowiązań z SaldeoSMART
Następny
Zyskaj bieżący wgląd w stan finansów swojej firmy w SaldeoSMART

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *