Dofinansowania dla firm. Z czego warto skorzystać?

Udostępnij:
3
(6)

Poszukujesz środków na rozpoczęcie działalności? A może jesteś przedsiębiorcą z długim stażem i potrzebujesz dodatkowych dotacji na rozwój firmy? Dofinansowanie dla firmy na założenie lub rozwinięcie działalności gospodarczej może pochodzić z kilku źródeł. Większość można pozyskać ze środków unijnych, ale nie wszystkie! Sprawdzamy, jakie dofinansowania dla firm ma do wyboru współczesny przedsiębiorca.

Finansowanie przyszłego biznesu

Osoby z pomysłem na dobrze rokujący biznes, które nie posiadają własnych środków na założenie działalności, mają do wyboru kilka źródeł dofinansowania na rozwój dla firmy:

Dofinansowanie dla jednoosobowej działalności gospodarczej z Powiatowego Urzędu Pracy

Maksymalna kwota dotacji w PUP na założenie własnej, jednoosobowej działalności gospodarczej wynosi obecnie około 33 tysiące złotych (nie może przekroczyć sześciokrotności przeciętnego wynagrodzenia). O takie dofinansowanie można starać się w Urzędzie Pracy, a decyzja o zaakceptowaniu lub o odrzuceniu wniosku podejmowana jest indywidualnie. Czynnikiem determinującym przyznanie środków będzie analiza biznesplanu, ale także weryfikacja spełnienia wszystkich kryteriów stawianych przez Urząd Pracy.

Ciekawostką jest to, że w praktyce większość PUP ustanawia dotację niższą od wymienionej – zwykle są to kwoty mieszczące się w przedziale 20-25 tys. złotych. Zdarza się również, że urząd informuje, że w danym roku pula dofinansowań uległa już wyczerpaniu. Czy to oznacza, że wnioskodawca ma odejść z przysłowiowym kwitkiem i porzucić marzenia o własnej firmie? Nie, ponieważ są jeszcze inne możliwości.

Dotacje dla jednoosobowej działalności gospodarczej z Unii Europejskiej

Jeżeli nie chcesz lub nie możesz ubiegać się o dotację z Urzędu Pracy, masz również możliwość złożenia wniosku o dofinansowania unijne dla firm przyznawane w ramach projektów doradczo-szkoleniowych. Wysokość dotacji będzie uzależniona od indywidualnego projektu wnioskodawcy. Środki pozyskane z UE można przeznaczyć na przykład na reklamę, materiały niezbędne do pracy, surowce do produkcji, towary, wyposażenie firmy itp. Możliwość ubiegania się o tego rodzaju dofinansowanie mają osoby, które spełniają określone w programie wymogi i wzięły udział w wybranym projekcie unijnym. Listę dostępnych programów, do których można przystąpić, znajdziesz np. w Urzędzie Pracy.

Dofinansowanie jednoosobowej działalności gospodarczej z Banku Gospodarstwa Krajowego

Kolejną opcją dedykowaną potencjalnym, przyszłym i młodym (wiekiem)  przedsiębiorcom jest program oferowany przez BGK. „Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie” to dofinansowanie udzielane w formie niskooprocentowanej pożyczki, której maksymalna kwota nie może przekroczyć 20-krotności przeciętnej pensji. Oprocentowanie pożyczki wynosi około 0,23 lub 0,58 proc. w skali roku. BGK oferuje również 12 miesięcy karencji (czyli przerwy w spłacie rat), a także możliwość rozłożenia spłaty dotacji nawet na 7 lat (włącznie z okresem karencji).

Finansowanie prowadzonej już działalności

Otrzymanie dotacji na start nie jest jedyną możliwością finansowania przedsiębiorców w Polsce. Dzięki Funduszom Europejskim współcześni przedsiębiorcy mogą skorzystać z  różnorodnych dotacji, które mogą pomóc im np. w: ekspansji za granicę, wprowadzeniu nowych ekotechnologii do swojej firmy, rozwoju wiejskich przedsiębiorstw, informatyzacji, sfinansowaniu własnego innowacyjnego projektu i wielu innych działań biznesowych. Fundusze Europejskie na rozwój firmy przyznawane są między innymi na:

● Projekty badawcze i wdrażanie innowacji – w programach Inteligentny Rozwój i Polska Wschodnia (ale też w innych programach unijnych w pozostałych województwach).

Rozwój działalności firmy – dotacje mogą uzyskać mali i średni przedsiębiorcy. Dofinansowanie powinno być przeznaczone na rozszerzenie swojej działalności (np. zakup nowych maszyn). Jest udzielane w formie zwrotnej, ale niskooprocentowanej i atrakcyjnej pożyczki, której otrzymanie jest dużo łatwiejsze niż np. w komercyjnym banku. Jeżeli prowadzisz firmę na terenie wsi, możesz ubiegać się o unijną dotację z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

● Informatyzację – dofinansowania dla firm na rozwój cyfrowy można przeznaczyć na przykład na rozbudowę e-platformy. Środki mają wspierać popularyzację e-handlu i innych usług internetowych. Z takich dotacji mogą skorzystać firmy planujące na przykład stworzenie platform B2B lub zakup innego oprogramowania, które ułatwia prowadzenie działalności .

● Projekty proekologiczne – dotacje unijne dla przedsiębiorstw można również wykorzystać np. na zakup i instalację nowych technologii energooszczędnych. Obecnie bardzo popularna jest fotowoltaika, ale nie mniejszym zainteresowaniem cieszą się również inne rozwiązania wykorzystujące źródła energii odnawialnej (pompy ciepła itp.). Część z oferowanych dofinansowań dostępna jest w formie zwrotnej pożyczki, pozostałe to dotacje bezzwrotne.

● Zagraniczną ekspansję działalności – dla przedsiębiorców, którzy planują rozszerzyć swoją działalność o kolejne gałęzie sprzedaży i dotrzeć do zagranicznych klientów lub kontrahentów Fundusze Unijne przygotowały dwa programy. Są to: Inteligentny Rozwój i Polska Wschodnia. Podobnych dotacji można również szukać w programach regionalnych danego województwa.

Finansowanie innowacyjnych projektów ze środków unijnych

Dla osób, które prowadzą działalność i w których głowie pojawił się wyjątkowy pomysł na usprawnienie firmy, Unia Europejska przygotowała program STEP (Sprawdzimy Twój Eksperymentalny Pomysł). Niezbędne informacje na temat warunków przystąpienia do tego programu znajdziesz na stronie STEP, prowadzonej przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

Istnieje wiele atrakcyjnych opcji dotacji dla polskich przedsiębiorstw. Jeżeli nie wiesz, jak dostać dofinansowanie na firmę, dodatkowej wiedzy udzielą Ci Punkty Informacyjne lub Portal Funduszy Europejskich. O wsparcie w rozwoju firmy można również ubiegać się u tak zwanych Aniołów Biznesu, czyli prywatnych inwestorów, którzy najchętniej pomagają dobrze rokującym, młodym startupom. Dodatkowych źródeł finansowania można również szukać na platformach crowdfundingowych.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 3 / 5. Liczba głosów: 6

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Product Marketer SaldeoSMART. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, doświadczona managerka z certyfikatem Prince2, która specjalizuje się w zarządzaniu zmianą i marketingiem produktowym. Na co dzień zajmuje się dopasowaniem produktu do oczekiwań rynku i efektywną komunikacją SaldeoSMART do klientów. Pasjonują ją nowe technologie i aplikacje. Nie stroni od wysiłku fizycznego i dźwigania kilogramów zwłaszcza w martwym ciągu.
Poprzedni
Metoda SMART – czyli jak poprawnie formułować swoje cele?
Następny
Dobra zmiana tylko w SaldeoSMART

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *