Praca za granicą

Czy praca za granicą się opłaca? Sprawdź, czego jeszcze nie wiesz o wakacyjnej emigracji zarobkowej!

Udostępnij:
0
(0)

Słońce, piasek, plaża i …praca. Mimo że sezon urlopowy trwa w najlepsze, dla wielu obywateli Polski nie jest on czasem przeznaczonym na odpoczynek. Lato to najpopularniejszy okres emigracji zarobkowej. Zarówno młodzi, jak i starsi obywatele decydują się na pracę sezonową poza granicami kraju. Taki sposób podreperowania domowego budżetu z pewnością posiada wiele zalet. Należy jednak pamiętać o tym, że praca za granicą zobowiązuje nas do rozliczenia się z uzyskanego dochodu z urzędem podatkowym. Co jeszcze warto wiedzieć o pracy sezonowej?

Temat emigracji zarobkowej niczym bumerang powraca do nas każdego lata. I nie ma się co dziwić, ponieważ zarobki za granicą nierzadko są nieporównywalnie większe od tych w Polsce. Już od dawna okres wakacyjny (lub urlopowy) jest dla wielu ludzi znakomitą okazją na zarobienie dodatkowych pieniędzy. Warto jednak pamiętać o podatkowych regulacjach, którym podlega każdy obywatel Polski dorabiający poza granicami kraju. Chodzi oczywiście o obowiązek złożenia rocznego zeznania podatkowego, w którym rozliczamy się z uzyskanego przychodu. Wyjątkiem jest zawarcie jednorazowej umowy o dzieło lub umowy zlecenia do wartości 200zł, przez osobę niezwiązaną zawodowo z płatnikiem. W takim przypadku nie musimy martwić się o rozliczenie z Urzędem Skarbowym. Automatycznie pobierany jest wtedy od nas zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 18% przychodu.

Pracuj za granicą, rozliczaj się w Polsce

Każdy, kto pracuje sezonowo za granicą, podlega tym samym regulacjom prawnym, co pozostali obywatele Polski pracujący poza granicami kraju, ale zamieszkujący jego terytorium. Zgodnie z obowiązującą ustawą o podatku dochodowym, osoby fizyczne mieszkające na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości dochodów niezależnie od miejsca, w którym zostały one uzyskane. Innymi słowy: jeżeli pracujemy tymczasowo za granicą, ale nadal mieszkamy w Polsce, wciąż podlegamy rodzimemu prawu podatkowemu. A co w przypadku pracodawców, których siedziba zlokalizowana jest poza granicami Polski ? W takiej sytuacji stosuje się metodę uniknięcia podwójnego opodatkowania, która jest regulowana prawnie na mocy umowy z danym państwem.

Praca sezonowa dzieci a ulga prorodzinna

Nie jest tajemnicą, że to właśnie uczniowie i studenci są najliczniejszą grupą wykorzystującą okres wakacyjny na podreperowanie budżetu. Taka postawa zasługuje na szacunek, niemniej jednak warto pamiętać, że jeżeli nasze dziecko decyduje się na sezonowy zarobek, powinniśmy zwrócić uwagę na limit wysokości osiągniętego dochodu, którego przekroczenie może pozbawić nas prawa do skorzystania z ulgi prorodzinnej. Co najważniejsze, dotyczy to tylko dzieci, które nie przekroczyły 25 roku życia i posiadają status ucznia lub studenta. Zgodnie z polskim prawem, z ulgi prorodzinnej mogą skorzystać rodzice, których dzieci nie uzyskały dochodów opodatkowanych według skali podatkowej lub z kapitałów pieniężnych opodatkowanych przy zastosowaniu 19% stawki w łącznej wysokości przekraczającej 3089 złotych. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy dochód uzyskany przez nasze dziecko podlega opodatkowaniu w sposób zryczałtowany na zasadach określonych w ustawie o PIT. Wówczas nie ma to żadnego wpływu na prawo do skorzystania z ulgi prorodzinnej.

Studenci pod podatkową ochroną

W tym roku studenci i uczniowie po raz pierwszy mają szansę na uniknięcie zapłacenia podatku od uzyskanego przychodu, a to wszystko za sprawą nowych regulacji określających wysokość wynagrodzenia z pracy sezonowej. Każda osoba ucząca się, która nie przekroczyła 26 roku życia, pracująca dorywczo czy sezonowo w oparciu o zawartą umowę zlecenie lub umowę o dzieło, nie zostanie obciążona składkami ubezpieczeniowymi . Co więcej, uczeń/student który uzyska przychód niższy niż 6601zł, może liczyć na całkowity zwrot uprzednio pobranej zaliczki na podatek dochodowy, czyli aż 1188zł. W praktyce oznacza to tyle, że kwota netto może wyrównać się nawet do kwoty brutto, widniejącej na podpisywanej uprzednio umowie.

Praca za granicą w okresie wakacyjnym jest znakomitą szansą dla każdego, kto pragnie zarobić dodatkowe pieniądze i przy okazji poznać kulturę innych krajów. Niewątpliwie polskie prawo wyjątkowo sprzyja w tym przypadku uczniom i studentom, którzy chętnie korzystają z dostępnych ulg i wyjeżdżają za granicę w celu podreperowania budżetu i poszerzenia horyzontów. I choć nawet tymczasowa emigracja może okazać się przygodą (i zarobkiem) życia, to warto pamiętać o tym, że opuszczając kraj wciąż podlegamy polskiemu prawu podatkowemu.

Podróżujcie z rozwagą, pracujcie intensywnie, rozliczajcie się świadomie!

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Poprzedni
BrainSHARE IT uruchamia nowy oddział SaldeoSMART w Gdańsku
Następny
Elektroniczne archiwum dokumentów SaldeoSMART

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *