ile wynosi podatek belki od oszczędności?

Co to jest podatek Belki i ile wynosi?

Udostępnij:
3.3
(3)

Podatek Belki to podatek od dochodów kapitałowych. Oznacza to, że zapłacisz go od wszystkich przychodów związanych z giełdą, lokatami, kontami oszczędnościowymi – i nie tylko. Ile wynosi podatek Belki od oszczędności? Dlaczego został wprowadzony i jak wpływa na Twoje oszczędności?

Podatek Belki – co to? Skąd wzięła się jego nazwa?

Podatek Belki został wprowadzony w 2002 roku, za rządu Leszka Millera, przez ówczesnego wicepremiera i Ministra Finansów, Marka Belkę. Pierwotnie podatek dotyczył osób inwestujących w depozyty bankowe i lokaty, ale później zakres został poszerzony o kolejne aspekty, m.in. na zyski z inwestycji w papiery wartościowe, czyli tzw. dochody kapitałowe.

Warto dodać, że początkowa stawka podatku Belki wynosiła 20%, ale w 2004 roku, a więc po dwóch latach od wprowadzenia, została obniżona do 19%. Jeśli chcesz zobaczyć dokładne zapisy prawne dotyczące podatku Belki, został on uregulowany w artykułach 30a i 30b ustawy o podatku od osób fizycznych.

Zakres opodatkowania. Podatek Belki – ile i dla kogo?

Podatek Belki dotyczy osób korzystających z lokat, kont oszczędnościowych, obligacji i innych instrumentów rynku kapitałowego. Warto przy tym wspomnieć, że podatek pobierany jest od dochodów kapitałowych, nie od całego kapitału.

Przychody kapitałowe podlegające opodatkowaniu to:

 • odsetki,
 • przychody z dyskonta,
 • oprocentowania papierów wartościowych,
 • dochody z dywidend,
 • dochody z funduszy kapitałowych,
 • dochody z umów ubezpieczenia.

Obowiązek podatkowy dotyczy wszystkich, którzy osiągnęli zyski kapitałowe zarówno w Polsce, jak i za granicą, z wyjątkiem umów międzynarodowych.

Obliczanie podatku. Ile wynosi podatek Belki od Twoich oszczędności?

Zryczałtowany podatek wynosi 19% przychodu. Zazwyczaj nie mają tu znaczenia koszty uzyskania przychodu, jednak istnieją wyjątki od tej zasady.

Pomniejszenie podstawy opodatkowania o koszty uzyskania przychodu może mieć miejsce w niektórych przypadkach, np. dla dochodów z funduszy kapitałowych, czy umów ubezpieczenia.

Jak obliczyć podatek Belki? Ile procent wynosi?

Wiesz już, że podatek Belki wynosi 19% – ale nie 19% całych oszczędności (kapitału), a jedynie przychodu od tego kapitału.

Jeśli więc masz na lokacie 1000 zł, nie będziesz płacić 190 zł podatku; ta kwota zależy tu od oprocentowania Twojej lokaty, które przekłada się na to, jaki zysk z niej wyniesiesz. Załóżmy, że lokata ma oprocentowanie 3%, Twój zysk to 30 zł. I to od tej kwoty musisz odprowadzić podatek – należy więc policzyć 30 zł * 19 % = 5,70. W związku z tym na Twoim koncie będzie: 1000 zł + 30 zł – 5,70 zł = 1024,3 zł.

Czy muszę samodzielnie płacić podatek Belki?

Zazwyczaj nie. Podatek od zysków kapitałowych jest z reguły automatycznie pobierany przez instytucje finansowe, które odpowiadają za Twój przychód. Więc w przypadku lokat, funduszy inwestycyjnych, akcji i obligacji, to bank, firma inwestycyjna czy dom maklerski automatycznie pobierają podatek od Twoich zysków z kapitału i przekazują go do Urzędu Skarbowego. Nie musisz się tym więc martwić.

Inaczej sytuacja może wyglądać w przypadku zarabiania np. na inwestycji w nieruchomości – wtedy jesteś zobowiązany do tego, aby samodzielnie zgłosić i opłacić podatek Belki wynoszący 19% od zysków kapitałowych.

Ile wynosi podatek Belki od lokat? Czy da się go uniknąć?

Wiesz już, ile wynosi podatek Belki od lokat (19% od zysku z lokaty), ale czy da się go ominąć? Tak – istnieją lokaty pozwalające go uniknąć.

Mowa o IKE, która daje możliwość skorzystania ze zwolnienia z obowiązku płacenia podatku Belki. Obowiązują jednak limity – maksymalna kwota wpłat na IKE wynosi 20 805 zł / rok.

Poznaj też kwotę wolną od podatku i progi podatkowe w 2024 roku.

Podsumowanie – podatek Belki. Ile, kto, dlaczego?

 • Podatek Belki został wprowadzony w 2002 roku jako rozwiązanie tymczasowe.
 • Początkowo wynosił 20%, teraz – 19%.
 • Nie odlicza się go od pełnej kwoty kapitału, tylko od zysku z inwestycji i oszczędności.
 • Dotyczy takich rodzajów zysku jak:
  • odstępy odsetkowe,
  • przychody z dyskonta,
  • oprocentowania papierów wartościowych,
  • dochody z dywidend,
  • dochody z funduszy kapitałowych,
  • dochody z umów ubezpieczenia.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 3.3 / 5. Liczba głosów: 3

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Poprzedni
UsprawniAI pracę: 7 Konferencja dla Klientów SaldeoSMART 2023
Następny
Podsumowanie roku 2023 w SaldeoSMART: TOP 10 Nowości!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *