Co dalej po finansach? Jak zawalczyć o dobry start w branży księgowej?

Udostępnij:
0
(0)

Dla wielu młodych osób wybór ścieżki zawodowej jest jedną z ważniejszych decyzji, które mogą zaważyć na ich dalszym życiu. Osoby planujące rozwój swojej kariery w finansach i rachunkowości powinny jednak dobrze przygotować się do wyzwań, jakie stawia przed nimi branża. Poza rzetelną, specjalistyczną wiedzą, niezbędne do wykonywania zawodu jest również poznanie nowoczesnych technologii –to jeden z wymogów w większości prowadzonych rekrutacji. Jak zawalczyć o dobry start w branży?

Jaką pracę w finansach i rachunkowości dobrze wybrać na start?

Stawianie pierwszych kroków w branży dla studentów i świeżo upieczonych absolwentów studiów może nie być proste. Możliwości wyboru ścieżek rozwoju zawodowego jest sporo – od stanowiska asystenta analityka finansowego w banku po rozpoczęcie stażu w biurze rachunkowym lub w dziale księgowości. 

Oczywiście raz obrany kierunek można korygować, jednak w branży księgowej często pierwszy wybór pozostaje ostatnim. Nie oznacza to jednak, że po zajęciu wymarzonej posady możesz spocząć na laurach i po prostu sumiennie wykonywać swoje obowiązki. Branża księgowa, mimo statecznego charakteru, zaliczana jest do jednej z szybciej rozwijających się.

Częste zmiany przepisów prawa podatkowego, a także dynamicznie postępująca cyfryzacja oraz systematyczne wprowadzanie nowych rozwiązań technologicznych wymagają od pracowników nieustannego doskonalenia się i nabywania umiejętności obsługi nowych programów komputerowych. O to właśnie można zadbać już na samym starcie.

Praca w księgowości – gałęzie rozwoju

Praca w księgowości nie jest czarno-biała. Choć w branży można wyróżnić kilka specjalizacji, do których niezbędna jest konkretna wiedza, każda firma dopasowuje specyfikę pracy działu księgowego do indywidualnych potrzeb i struktury organizacyjnej. Zakres obowiązków na poszczególnych stanowiskach może więc się różnić.

Zawód księgowego określają międzynarodowe standardy sprawozdawczości finansowej (MSSF) i w Polsce – Ustawa o rachunkowości z dnia 29 września 1994 roku. Do najpopularniejszych specjalizacji zaliczają się między innymi:

  • Księgowy Accounts Payable (AP, działu zobowiązań) jest odpowiedzialny za księgowanie faktur w systemie. Na tym stanowisku konieczna jest znajomość branżowych programów i aplikacji, które umożliwiają rejestrowanie kosztów w systemie. To stanowisko, które może być początkiem drogi do zajęcia w przyszłości stanowiska koordynatora procesów Procure to Pay (księgowej obsługi procesów zakupowych).
  • Specjalista od PtP, czyli Procure to Pay, który jest jednym z procesów umożliwiających sprawne zarządzanie finansowo-księgowe. Do sprawowania tej funkcji niezbędne jest doświadczenie i ugruntowana wiedza z zakresu działania systemów modułowych enterprise resource planning (ERP) oraz innych aplikacji księgowych. 
  • Księgowy Accounts Receivable (AR, działu należności) to specjalizacja idealna na start dla świeżo upieczonych studentów finansów i rachunkowości. Stanowisko nie wymaga bardzo dużego doświadczenia i polega na szeroko pojętej obsłudze należności firmowych. Dobrym pomysłem na rozwój tej ścieżki zawodowej jest nabywanie umiejętności niezbędnych do objęcia stanowiska specjalisty od procesów Order to Cash (OtC).
  • Specjalista od OtC, czyli procesu Order to Cash, który jest jednym z najważniejszych procesów w branży. Polega na usprawnianiu wszelkich czynności logistycznych, począwszy od etapu złożenia zamówienia do otrzymania zapłaty. OcT podobnie jak PtP pozwala na zarządzanie całym obszarem finansowo-księgowym w firmie. Wiele przedsiębiorstw zleca wykonywanie zadań z tego zakresu wyspecjalizowanym firmom zewnętrznym. Wszystkie zadania realizowane są z wykorzystaniem nowoczesnych technologii – aplikacji księgowych i innych systemów komputerowych.
  • Specjalista raportowania – do objęcia tego stanowiska niezbędne jest doświadczenie i świetne przygotowanie merytoryczne z zakresu zasad księgowych. Osoba pracująca w tym obszarze zajmuje się opracowywaniem raportów, konsolidacją sprawozdań finansowych itp.

A może praca w biurze księgowym?

Kolejną ze ścieżek kariery, która w przyszłości może na przykład doprowadzić do założenia własnego biznesu, jest praca w biurze księgowym/rachunkowym. Chociaż i tutaj niezbędne są podstawy (których uczą studia), a także znajomość obsługi nowoczesnych aplikacji księgowych – staż w biurze księgowym lub praca na stanowisku asystenta/asystentki księgowej może być świetnym początkiem pracy w księgowości.

Księgowy zajmuje się całokształtem finansów przedsiębiorstwa. Do jego obowiązków zalicza się kontakt z US, ZUS i innymi instytucjami prawnymi, księgowanie kosztów i wydatków, przygotowywanie zestawień, obliczanie należnych zaliczek, ale również fachowe wsparcie doradcze. Nie da się ukryć, że do większości z wymienionych czynności konieczne jest również opanowanie programów księgowych.

Poznanie programów księgowych podstawą w branży?

Współczesne aplikacje księgowe umożliwiają radzenie sobie z realizacją kilku zadań jednocześnie. Zdecydowana większość biur księgowych (jeśli nie wszystkie) jest dziś skomputeryzowana. Ich codzienna praca w głównej mierze polega na sprawnej obsłudze programów komputerowych. Nabywanie praktyki w profesjonalnym biurze rachunkowym lub w dziale księgowości większego przedsiębiorstwa to dobry start w przyszłość. Opanowanie popularnych platform do księgowości online, a także jednego lub dwóch narzędzi wspierających księgowych i biura rachunkowe jeszcze przed rozpoczęciem pracy na pewno wyróżni kandydata spośród innych chętnych do objęcia stanowiska związanego z finansami i księgowością.

Warto pamiętać, że niektórzy producenci oprogramowania dla księgowych i biur rachunkowych udostępniają bezpłatne wersje swoich narzędzi. Dzięki temu studenci i świeżo upieczeni absolwenci mogą bez problemów zapoznać się z ważnymi funkcjonalnościami, z których będą korzystać w codziennej pracy. SaldeoSMART na przykład w takim pakiecie, na którym mogą uczyć się osoby myślące o pracy w księgowości, daje możliwość wystawiania i archiwizowania faktur: https://www.saldeosmart.pl/firma/twoj-asystent.

Znajomość aplikacji do fakturowania, sprawne poruszanie się po arkuszach kalkulacyjnych, a także biegła obsługa komputera na pewno zdecydowanie ułatwią zdobycie pierwszej posady w księgowości. Warto więc zadbać o te umiejętności jeszcze w trakcie studiów.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Product Marketer SaldeoSMART. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, doświadczona managerka z certyfikatem Prince2, która specjalizuje się w zarządzaniu zmianą i marketingiem produktowym. Na co dzień zajmuje się dopasowaniem produktu do oczekiwań rynku i efektywną komunikacją SaldeoSMART do klientów. Pasjonują ją nowe technologie i aplikacje. Nie stroni od wysiłku fizycznego i dźwigania kilogramów zwłaszcza w martwym ciągu.
Poprzedni
Teczki pracownicze w aplikacji mobilnej – wersja 1.24
Następny
Dobry księgowy na wagę złota. Jak go znaleźć?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *