Umowa o dzieło z perspektywy pracodawcy i pracownika. Czy umowa o działo się opłaca?

Udostępnij:
4
(1)

Umowa o dzieło uchodzi za atrakcyjną formę pracy zarobkowej. Czy tak jest w rzeczywistości? Sprawdzamy czym się różni od umowy zlecenia, jak jest opodatkowana i czy faktycznie jest opłacalną formą współpracy.

Jeszcze kilka lat temu wielu właścicieli firm i ich pracowników było przekonanych, że nie ma większej różnicy pomiędzy umową o dzieło, a umową zleceniem. Obie formy polegają przecież na wykonywaniu pracy i są regulowane przez Kodeks cywilny. W rzeczywistości różnice są znaczne i wynikają z warunków oraz okoliczności wykonywania pracy. Inne są w związku z tym obowiązki oraz prawa zleceniodawcy i zleceniobiorcy. Dla przykładu osoba zatrudniona na zlecenie ma odprowadzane składki ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego, a wykonująca dzieło nie płaci składek w ZUS. Przyjrzyjmy się szczegółom.

Czy umowa o dzieło się opłaca?

Umowa między pracodawcą a pracownikiem musi odpowiadać charakterowi wykonywanej pracy. Co to oznacza i czym zatem różnią się umowy o dzieło i zlecenie?

Czym różni się umowa o dzieło od umowy zlecenia?

Obie formy pracy zarobkowej reguluje Kodeks cywilny, jednak różnice są znaczące:

 • umowa o dzieło to inaczej mówiąc umowa rezultatu – zleceniodawca powierza wykonanie określonego dzieła (materialnego lub niematerialnego) za wynagrodzeniem, a pracownik ma je wykonać zgodnie z zamówieniem,
 • umowa zlecenie to natomiast umowa starannego działania – pracownik wykonuje powtarzalne czynności lub wykonuje je w sposób ciągły.

Inaczej mówiąc, osoba pracująca na umowie o dzieło musi wykonać konkretne zadanie w wyznaczonym terminie, np. przetłumaczyć książkę, przygotować reklamę, stworzyć stronę internetową czy też przeprowadzić specjalistyczne warsztaty lub szkolenie. Najważniejszy jest rezultat jej pracy – określony i indywidualny. Dlatego współpraca w takiej formule nie będzie dotyczyła np. pracy w sklepie. Oto inne ważne cechy umowy o dzieło.

Zleceniodawca: 

 • powierza wykonanie dzieła, ale nie wskazuje miejsca pracy i nie kontroluje godzin pracy,
 • zgłasza zawarcie umowy do ZUS (umowy zawarte po 1 stycznia 2021 roku),
 • opłaca zaliczkę na poczet podatku dochodowego – od umów powyżej 200 zł brutto,
 • odprowadza podatek do urzędu skarbowego i wystawia PIT 11,
 • wystawia rachunek, którym rozlicza wynagrodzenie z pracownikiem. 

Wykonujący dzieło:

 • nie ma odprowadzonych składek na ZUS (chyba, że wykonuje dzieło dla przedsiębiorcy, z którym zawarł umowę o pracę),
 • nie ma gwarancji minimalnej stawki godzinowej,
 • wykonuje dzieło bez nadzoru kierowniczego,
 • jest zobowiązany do wykonania dzieła – ewentualne zastępstwo należy uregulować w umowie.

CZYTAJ TAKŻE: ZUS dla umowy o dzieło. Nowe zasady 2021 >>>

Co jest charakterystyczne dla umowy zlecenia? Taką umowę wykonuje się w sposób ciągły i dotyczy ona powtarzalnych czynności. Osoba wykonująca zlecenie ma zagwarantowaną minimalną stawkę godzinową i odprowadzone składki na ubezpieczenia w ZUS. Może również powierzyć pracę zastępcy. Osoby do 26 roku życia nie płacą podatku dochodowego od umowy zlecenia. Dla wielu osób atrakcyjność umowy o dzieło wynika z zasad rozliczenia podatku dochodowego, przede wszystkim ze względu na  wysokie koszty uzyskania przychodu.

Sprawdź możliwości SaldeoSMART Poznaj więcej możliwości SaldeoSMART, które ułatwią Ci pracę w Biurze Rachunkowym jaki w Firmie Skontaktuj się z nami. Nasz doradca odpowie na wszystkie Twoje pytania i przedstawi rozwiązania dostosowane do Twoich potrzeb.

Umowa o dzieło a podatek. Co warto wiedzieć?

Osoba wykonująca dzieło musi zapłacić podatek dochodowy. Sposób jego wyliczenia zależy od uzyskanego wynagrodzenia i ewentualnych kosztów uzyskania przychodu. Umowy o dzieło na kwotę do 200 zł brutto opodatkowane są w formie 17% ryczałtu. Umowy o wartości powyżej 200 zł brutto opodatkowane są na zasadach ogólnych – 17% lub 32% (stawka podatku wzrasta po przekroczeniu rocznego limitu  85 528 zł). 

To nie wszystko. “Duże” umowy o dzieło mają stałe 20% lub 50% koszty uzyskania przychodu, które obniżają daninę dla państwa. 

Koszty uzyskania przychodu rosną do 50% kiedy efektem umowy jest utwór w rozumieniu prawa autorskiego. 

W przypadku umów poniżej 200 zł brutto koszty uzyskania przychodu nie są uwzględniane. Warto pamiętać, że osoby do 26 roku życia nie są zwolnione z płacenia podatku dochodowego od umów o dzieło. Takie zwolnienie obowiązuje przy umowach o pracę i umowach zlecenie.

CZYTAJ TAKŻE: Zlecenie czy etat. Plusy i minusy z perspektywy firmy >>>

Umowa o dzieło a PIT

Zleceniodawca powinien wystawić osobie wykonującej dzieło PIT 11. Robi to do końca lutego kolejnego roku, po roku, w którym zostało wykonane dzieło/dzieła. Wyjątkiem są umowy o wartości poniżej 200 zł brutto. W takim przypadku zleceniodawca nie ma obowiązku przygotować deklaracji PIT 11 dla pracownika i skarbówki. Jeśli umowa o dzieło zawarta jest między osobami fizycznymi, to do wykonawcy należy rozliczenie podatku dochodowego. W takiej sytuacji zaliczka na podatek dochodowy nie będzie odprowadzona. 

Podsumujmy

 • Umowy o dzieło są dla wielu pracowników i pracodawców atrakcyjne ze względu na łatwość ich zawarcia i rozliczenia.
 • Atutem jest wysoki 20% lub 50% koszt uzyskania przychodu, który obniża podatek płacony do urzędu skarbowego. 
 • Zaletą jest też brak konieczności opłaty składek do ZUS, choć oznacza to również brak ubezpieczenia zdrowotnego, emerytalnego i rentowego.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4 / 5. Liczba głosów: 1

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Poprzedni
Dofinansowania na własny biznes w 2021 roku
Następny
Aktualizacja 2.62, czyli co nowego w SaldeoSMART?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *