ulga na dziecko a Nowy Ład

Ulga na dziecko a Nowy Ład – zmiany w przepisach. Co powinni wiedzieć rodzice?

Udostępnij:
5
(1)

Polski Ład zmienił część zasad przyznawania ulgi na dziecko. Reforma ograniczyła jej zasięg oraz doprecyzowała reguły dotyczące skonfliktowanych rodziców. Sprawdzamy, co czeka rodziców, przede wszystkim o niższych dochodach.

Duży pakiet zmian podatkowych zwanych Polskim Ładem wszedł w życie w 2022 r. Dotyczą one również ulgi na dziecko, m.in. prawa do zwrotu niewykorzystanej części ulgi, która przekracza wartość rocznego podatku.

Za chwilę dowiesz się, co powinieneś wiedzieć o nowych przepisach i komu będzie przysługiwał zwrot podatku.

Ulga na dziecko – podstawowe informacje

Dzięki uldze na dzieci można pomniejszyć kwotę należnego podatku dochodowego za dany rok. Dotyczy to rodziców, opiekunów prawnych dziecka i rodziców zastępczych pozostających w związku małżeńskim wychowującym dziecko, które:

 • jest małoletnie (poniżej 18 roku życia),
 • dostaje zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny/rentę socjalną – bez względu na wiek,
 • nie ukończyło 25 roku życia i uczy się/studiuje (o ile w poprzednim roku nie uzyskało dochodów wyższych niż dwunastokrotność kwoty renty socjalnej – 16 061,28 zł).

Warto dodać, że ulga na każde małoletnie dziecko przysługuje rodzicom, którzy rozliczają podatek dochodowy według skali podatkowej (na formularzach PIT-36 i PIT-37). To oznacza, że z ulgi prorodzinnej nie skorzystają rodzice, rodzice zastępczy lub opiekunowie prawni dziecka rozliczający się podatkiem liniowym, ryczałtem lub kartą podatkową.

Ulga na dziecko kiedyś i dziś

W 2022 r. ulga na dzieci była rozliczana według starych zasad. Podobnie jak w poprzednich latach obowiązywały limity dochodów (szczegóły przedstawimy poniżej). Z ulgi mogli również skorzystać rodzice, których podatek wynosił 0 zł.

Co ważne, podatnicy, którym brakowało podatku do odliczenia pełnej kwoty przysługującej ulgi, mieli prawo wystąpić o jej zwrot. Limit równał się wysokości składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne opłacone w danym roku. Zwrot niewykorzystanej ulgi nie był możliwy jeżeli nie zostały opłacone żadne składki społeczne.

Kwota ulgi na jedno dziecko wynosi 92,67 zł na miesiąc (1 112,04 zł na rok) przy dochodach obu małżonków/podatnika samotnie wychowującego dziecko poniżej 112 000 zł oraz 56 000 zł dla niepozostającego w związku małżeńskim.

Przy uldze na dwójkę dzieci lub więcej, maksymalne kwoty odliczenia wynosiły:

 • drugie dziecko – 92,67 zł na miesiąc (1 112,04 zł na rok),
 • trzecie dziecko – 166,67 zł na miesiąc (2 000,04 zł na rok),
 • czwarte i każde kolejne dziecko – 225 zł na miesiąc (2700 zł na rok).

Limit wspólnego dochodu – 112 tys. zł – obowiązywał tylko przy jednym dziecku.

Większość zmian Nowego Ładu trzeba uwzględnić w 2023 roku czyli przy rozliczaniu podatku dochodowego za obecny rok. Oto nowe zasady rozliczania ulgi prorodzinnej.

Ulga na dziecko – nowe uregulowania wprowadzone przez Polski ład

Jakie są nowe uregulowania dotyczące ulgi dla osób zajmujących się małoletnim dzieckiem? Limit dochodów rodziców oraz wysokość ulgi na dzieci pozostała bez zmian. Są jednak inne nowości.

Ograniczenie ulgi prorodzinnej

Zwrot ulgi będzie możliwy tylko do wartości składek ZUS – emerytalnej, rentowej, chorobowej i wypadkowej. Składki płacone na ubezpieczenie zdrowotne zostaną pominięte.

Co to oznacza? W wielu przypadkach mniej pieniędzy, które zostaną w rodzinnym budżecie. Trzeba pamiętać, że po zmianach Polskiego Ładu zmieniły się zasady rozliczania składki zdrowotnej – liczni podatnicy zapłacą ją wyższą i dodatkowo nie odliczą jej od podatku.

Regulacja dla rodziców w przypadku braku porozumienia

Zasadniczo odliczenie ulgi dotyczy łącznie obojga rodziców, opiekunów prawnych dziecka albo rodziców zastępczych pozostających w związku małżeńskim. Kwotę ulgi podatnicy odliczają stosując dowolną proporcję – po połowie lub w innych sposób.

Warto pamiętać, że nie wystarczy posiadać władzę rodzicielską – rodzic powinien faktycznie sprawować pieczę nad potomkiem.

Może się jednak zdarzyć, że rodzice nie potrafią zgodnie ustalić sposobu rozliczenia ulgi na dziecko. W takiej sytuacji liczy się m.in. miejsce zamieszkania dziecka i miejsce zamieszkania obojga rodziców.

W przypadku braku porozumienia, rodzice odliczają kwotę:

 • w częściach równych:
  • jeżeli dotyczy to rodziców, którzy zgodnie z rozstrzygnięciem sądu wspólnie wykonują władzę rodzicielską nad małoletnim dzieckiem po rozwodzie/w trakcie separacji (piecza naprzemienna),
  • gdy miejsce zamieszkania obojga rodziców/opiekunów prawnych dziecka/rodziców zastępczych pozostających w związku małżeńskim jest takie samo jak miejsce zamieszkania dziecka,
 • w pozostałych przypadkach odliczenie 100% przysługuje podatnikowi, u którego zamieszkuje dziecko.

Zasady rozliczania ulgi w przypadku skonfliktowanych rodziców obowiązywały już przy rozliczaniu podatku za 2021 rok (czyli w 2022 r.)

Nowy Ład i nowe ulgi na dziecko

Reforma wprowadziła również dwie nowe ulgi prorodzinne:

 • ulgę dla dużych rodzin czyli z przynajmniej czwórką dzieci – podatnicy skorzystają z zerowego PIT-u (u rodziców, których roczny przychód nie przekracza 85 528 zł, przy wyższym zarobku, podatek będzie odprowadzony od nadwyżki ponad tę kwotę),
 • ulgę dla rodziców samotnie wychowujących dzieci – taki rodzic nie będzie mógł wspólnie rozliczyć się z dzieckiem, a w zamian państwo przekaże mu 1500 zł bez względu na wysokość dochodu. Ustawodawca dopuści również sumowanie się ulgi z dotychczasową ulgą prorodzinną.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Specjalistka ds. Marketingu Internetowego, od lat związana z branżą IT i oprogramowaniem biznesowym. Zafascynowana ludźmi, którzy stoją za technologiami. W SaldeoSMART odpowiada m.in. za content marketingi i SEO, konferencje oraz rozwój współpracy z siecią partnerską. Słucha użytkowników i rynku, buduje relacje. Prywatnie wielka fanka muzyki na żywo i orkiestr dętych.
Poprzedni
Przechowywanie dokumentacji przedsiębiorstwa – uporządkowane archiwum
Następny
Nowe udogodnienia w aplikacji mobile – wersja 1.22

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *