tzw. tarcza antyputinowska - co powinien wiedzieć przedsiębiorca

Tarcza antyputinowska – co warto o niej wiedzieć? Poradnik dla przedsiębiorcy

Udostępnij:
0
(0)

Eskalacja wojny na Ukrainie to nie tylko cierpienie tysięcy osób. Agresja Rosji jest wielkim zagrożeniem dla stabilności europejskiej gospodarki. Premier Mateusz Morawiecki ogłosił w marcu 2022 roku założenia tzw. tarczy antyputinowskiej. To zespół działań zakładających m.in. walkę z inflacją, ochronę miejsc pracy, wsparcie dla rolników oraz firm działających dotychczas w Rosji, a także derusyfikację polskiej i europejskiej gospodarki.

Zmiany podatkowe 2022 oraz wsparcie dla rolników i przedsiębiorców, czyli tarcza antyputinowska

Jednym z kluczowych elementów tarczy jest korekta systemu podatkowego – przede wszystkim obniżenie PIT z 17 proc. do 12 proc. Jednak tarcza antyputinowska to nie tylko obniżenie stawki.

Przeciwdziałanie inflacji, i wzrostowi cen żywności, ochrona miejsc pracy oraz uniezależnienie od rosyjskiego gazu, a także pomoc dla firm działających dotychczas na rosyjskim rynku. To wszystko mieści się w rządowej propozycji tzw. tarczy antyputinowskiej.

Tarcza antyputinowska – rozwiązania wspomagające firmy 

Przyjrzyjmy się z bliska założeniom tarczy antyputinowskiej. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział zmiany podatkowe, które zmodyfikują Polski Ład, a przede wszystkim:

  • obniżkę stawki PIT z 17 do 12 proc.,
  • likwidację ulgi dla klasy średniej – jednej z najbardziej kontrowersyjnych zmian Polskiego Ładu.
  • powrót wspólnego rozliczenia z dzieckiem dla samotnych rodziców,
  • zmiany w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców,

Polski Ład idzie zatem do zmiany. Jednak tarcza antyputinowska to nie tylko obniżenie stawki PIT. Spójrzmy na szczegóły i inne propozycje ważne dla gospodarstw domowych, rolników oraz obejmujące polskie firmy działające na rynku rosyjskim.

Zmiana w stawce PIT do 12 proc

Podatek dochodowy PIT zostanie obniżony z 17 do do 12 proc. Jednak nie będzie zmiany progu podatkowego – pozostanie na poziomie 120 tys. zł brutto.

Nowa stawka podatkowa dotyczy dochodu osób na etacie, zleceniobiorców, emerytów oraz przedsiębiorców na jednoosobowej działalności gospodarczej, których dochód w ciągu roku zmieści się w przedziale 30 tys. zł – 120 tys. zł brutto.

Składka zdrowotna – zmiany dla przedsiębiorców 

Zmiana sposobu naliczania składki zdrowotnej była jednym z najbardziej krytykowanych elementów Polskiego Ładu. Dla większości przedsiębiorców oznaczała o wiele wyższe koszty.

Teraz premier Mateusz Morawiecki deklaruje: sposób obliczania składki zdrowotnej zostanie od 1 lipca 2022 roku zmieniony dla przedsiębiorców na podatku liniowym, ryczałcie oraz karcie podatkowej – będą mogli odliczyć składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Będą obowiązywały limity:

  • podatek liniowy – 8,7 tys. zł składek odliczanych od dochodu,
  • ryczałt – 50 proc. opłaconej składki (pomniejszenie przychodu),
  • karta podatkowa – 19 proc. opłaconej składki (pomniejszenie podatku).

Ochrona przed wzrostem cen gazu

7 mln gospodarstw domowych skorzysta na przedłużonej do 2027 roku ochronie przed niekontrolowanym wzrostem cen gazu.

Urząd Regulacji Energetyki ma regulować taryfy gazowe dla gospodarstw domowych i odbiorców wrażliwych (m.in. szkoły, szpitale, spółdzielnie mieszkaniowe).

To nie wszystko. Urząd Regulacji Energetyki będzie zatwierdzał ceny natomiast rząd planuje dokapitalizowanie spółki Gaz System.

Jak informuje premier Mateusz Morawiecki, na dokapitalizowanie spółki Gaz System kasa państwa przeznaczy 3 mld złotych.

Pomoc dla rolników

Rolnicy znaleźli się w grupie osób, których konsekwencje wojny na Ukrainie dotkną najbardziej. Chodzi m.in. o efekt wysokich cen nawozów. Ważnym elementem tarczy antyputinowskiej są dopłaty dla rolników. Minister rolnictwa oferuje:

500 zł do każdego hektara użytków rolnych – maksymalnie do 50 ha,

250 zł za hektar łąk i pastwisk – maksymalnie do 50 ha.  

Czy tarcza to sposób na przeciwdziałanie inflacji? 

Sankcje nałożone na Rosję w połączeniu ze wzrostem cen węglowodorów oraz konsekwencjami pandemii koronawirusa negatywnie wpływają na sytuację ekonomiczną Polski i całość unijnej gospodarki. Jednym z przejawów jest rosnąca inflacja.

„Skutki wojny nie ominą również Polski – średnioroczna prognoza inflacji dla naszego kraju na 2022 r. wzrosła o 3,5 pkt. proc. i wynosi dziś 10,8 proc.” – pisze w najnowszym raporcie Polski Instytut Ekonomiczny („Warnomics. Gospodarcze koszty inwazji Rosji i Białorusi na Ukrainę”).

Inflacja w Polsce sięgnęła w marcu 2022 roku – według wstępnych danych – prawie 11 proc. Większość ekspertów jest zgodnych, że bardzo dużą odpowiedzialność za wzrost cen ponosi polityka Władimira Putina. Konsekwencje wojny na Ukrainie – najbardziej drożeje żywność i energia.

Premier Mateusz Morawiecki przedstawiając szczegóły tarczy antyputinowskiej wśród głównych celów postawił walkę z inflacją.

Walka z inflacją – tarcza antyputinowska

Jak skutecznie przeciwdziałać inflacji? Recepty z tarczy antyputinowskiej to m.in. dopłaty dla rolników, które mają zachamować wzrost cen żywności oraz ochrona polskich rodzin oraz odbiorców wrażliwych przed wzrostem cen gazu.

Jednak okazuje się, że nie wystarczy regulować taryfy gazowe i wspomóc rolników. Rada Polityki Pieniężnej podnosi stopy procentowe – na początku kwietnia do 4,5 proc. Takie działania banku centralnego nie potrafią zdusić wzrostu cen.

Wielu ekonomistów przewiduje, że na znaczący spadek inflacji trzeba jeszcze poczekać.

„Inflacja prawdopodobnie jedynie lekko spadnie w 2023 r.” – oceniają eksperci PIE. W połowie roku czeka nas jeszcze znaczący skok cen żywności. Zerwany handel nawozami sztucznymi z Rosją, szybujące ceny pszenicy, wzrost cen surowców – te wszystkie elementy w połączeniu z trwającą wojną nie pozwalają liczyć na szybkie zdławienie inflacji.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Specjalistka ds. Marketingu Internetowego, od lat związana z branżą IT i oprogramowaniem biznesowym. Zafascynowana ludźmi, którzy stoją za technologiami. W SaldeoSMART odpowiada m.in. za content marketingi i SEO, konferencje oraz rozwój współpracy z siecią partnerską. Słucha użytkowników i rynku, buduje relacje. Prywatnie wielka fanka muzyki na żywo i orkiestr dętych.
Poprzedni
Najnowsze zmiany w SaldeoSMART. Aktualizacja 2.70
Następny
Być mamą – zasiłek macierzyński a Polski Ład – podstawowe informacje

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *