obrazek przedstawiający ikony różnych form kontaktu

Kontakt z urzędem skarbowym będzie łatwiejszy. 15 czerwca wchodzą nowe przepisy

Udostępnij:
2.2
(5)

Kontakt z urzędem skarbowym łatwiejszy? Urzędy sukcesywnie zrywają ze stereotypem trudnodostępnych i nieprzychylnych. Wprowadzają innowacje i zmiany, które coraz częściej prezentują fiskusa z lepszej, bardziej ludzkiej strony. Przed nami kolejny etap tej transformacji. 15 czerwca 2023 roku wchodzą w życie nowe przepisy. Jakie? Wyjaśniamy, co się zmieni i dlaczego komunikacja z urzędem będzie prostsza.

Od 15 czerwca 2023 roku najważniejsze dane uzyskasz bez wychodzenia z domu

Już od 15 czerwca 2023 roku przedsiębiorcy i podatnicy nieprowadzący własnej działalności gospodarczej będą mogli uzyskać wszelkie informacje podatkowe telefonicznie lub za pośrednictwem platformy internetowej. Co ciekawe, zakres udzielanych informacji będzie obowiązywał również te, które są objęte tajemnicą skarbową. Nad bezpieczeństwem autoryzacji czuwają kilkuetapowe procesy uwierzytelnienia.
Opisane zmiany wynikają bezpośrednio z rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zadań KAS (Krajowej Administracji Skarbowej). Dzięki niemu zwiększono kompetencje i uprawnienia naczelników urzędów skarbowych na terenie całego kraju.

Koniec z rejonizacją

Obecnie obowiązującym rozporządzeniem jest to wydane przez Ministra Rozwoju i Finansów 4 lutego 2017 r. (Dz. U. z 2022 r. poz. 361). Zgodnie z jego zapisami naczelnik urzędu skarbowego ma prawo udostępniać informacje podatnikom wyłącznie na obszarze ich właściwości miejscowej. Oznacza to, że podatnik, usiłujący pozyskać ważne dla niego dane w siedzibie innego US niż ten przypisany do miejsca jego zamieszkania lub prowadzenia działalności, po prostu ich nie otrzyma.
Najważniejszą modyfikacją wynikającą z modyfikacji przepisów jest zerwanie z tzw. rejonizacją. Dzięki niej podatnik uzyska potrzebne informacje w każdym urzędzie skarbowym. Niezależnie od tego, czy jest on właściwy dla miejsca jego zamieszkania czy wykonywanej działalności. Taka zmiana ma zwiększyć dostępność informacji pozyskiwanych przez podatników, płatników i ich pełnomocników.

Cyfryzacja obsługi klienta w urzędach skarbowych

Co się zmieni od 15 czerwca 2023 r.? Uproszczony i rozszerzony zostanie proces przekazywania informacji podatkowych. Po wejściu wymienionego wyżej rozporządzenia organy wyższe w urzędach, czyli naczelnicy urzędów skarbowych, otrzymają uprawnienia i zobowiązania do przekazywania ważnych informacji podatkowych telefonicznie lub drogą cyfrową za pośrednictwem konta w e-Urzędzie Skarbowym. Dzięki takim usprawnieniom dane objęte tajemnicą skarbową będą mogli udostępniać już nie tylko bezpośrednio podczas wizyty podatnika lub jego pełnomocnika, ale również zdalnie: telefonicznie lub cyfrowo.

O jakim zakresie danych mowa?

Do spraw podatkowych objętych tajemnicą skarbową zaliczamy na przykład:

  • informacje o stanie rozrachunków z urzędem skarbowym,
  • szczegóły na temat prowadzonych spraw, postępowań,
  • informacje o dacie wpływu pisma i etapie jego rozpatrywania

Jak nietrudno zauważyć, wiele spraw podatkowych będzie mogło zostać rozwiązanych szybko i wygodnie. Bez konieczności osobistego stawiennictwa w placówce i bez konieczności stosowania zasad rejonizacji.

Czy wprowadzane zmiany są bezpieczne?

Czy te modyfikacje dają pole do nadużyć i np. pozyskania informacji podatkowych przez osoby nieuprawnione? Jak się okazuje, Ministerstwo Finansów zatroszczyło się o bezpieczeństwo przechowywanych i udostępnianych danych. Jednym z narzędzi uwierzytelniających użytkowników jest platforma internetowa Login.gov.pl. W jej skład wchodzą:

  • Profil Zaufany,
  • e-dowód,
  • moje ID z bankowości elektronicznej.


Dodatkową opcją, która umożliwia uwierzytelnienie użytkowników, jest mObywatel. Do dyspozycji osób, które chcą skorzystać z telefonicznej formy pozyskiwania informacji podatkowych, pozostaje natomiast bezpieczny kod TelePIN.
W opinii MF uwierzytelnienie użytkowników z wykorzystaniem wymienionych metod logowania do serwisów jest bezpieczne. Skutecznie chroni informacje objęte tajemnicą skarbową przed dostępem osób nieuprawnionych. Samo poszerzenie uprawnień ma przyczynić się do szybszego załatwiania spraw.

Podsumowując, od 15 czerwca 2023 roku zarówno przedsiębiorcy, jak i podatnicy nieprowadzący własnej działalności gospodarczej będą mogli uzyskać wszystkie informacje podatkowe telefonicznie albo też za pośrednictwem platformy internetowej. Jak to będzie w praktyce, przekonamy się już niebawem.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 2.2 / 5. Liczba głosów: 5

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Specjalistka ds. Marketingu Internetowego, od lat związana z branżą IT i oprogramowaniem biznesowym. Zafascynowana ludźmi, którzy stoją za technologiami. W SaldeoSMART odpowiada m.in. za content marketingi i SEO, konferencje oraz rozwój współpracy z siecią partnerską. Słucha użytkowników i rynku, buduje relacje. Prywatnie wielka fanka muzyki na żywo i orkiestr dętych.
Poprzedni
Złożenie sprawozdania finansowego w KRS
Następny
Zmiany w podatkach po odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego – co zmieni się w podatkach?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *