jak radzić sobie ze stresem w pracy w księgowości?

Jak radzić sobie ze stresem w pracy?

Udostępnij:
0
(0)

Stres towarzyszy nam każdego dnia, zwłaszcza w pracy – czasem może być motywujący i skłaniać do działania, ale gdy staje się przytłaczający, może prowadzić do różnych problemów zdrowotnych. Istnieje jednak istotna różnica między eustresem, czyli pozytywnym stresem, a dystresem, który jest negatywny i wyniszczający. Gdzie przebiega ta granica? Co możesz zrobić, aby radzić sobie z nadmiarem stresu? Postaramy Ci się opowiedzieć o tym, jak radzić sobie ze stresem w pracy księgowego od A do Z.

Jak skutecznie radzić sobie ze stresem?

Dystres i eustres – podział z punktu widzenia biologii

Najpierw warto zrozumieć biologię stresu.

Dystres to rodzaj stresu, który negatywnie wpływa na organizm, prowadząc do przemęczenia, zniechęcenia i problemów zdrowotnych.

Z drugiej strony eustres to pozytywny stres, który mobilizuje nas do działania i pozwala osiągać cele.

W codziennym życiu powinniśmy dążyć do tego, aby osiągnąć równowagę i optymalny stan bycia w mobilizacji, ale nie przesadnym napięciu. W przeciwnym wypadku jesteśmy na prostej drodze do wypalenia i problemów ze zdrowiem. Chcesz dowiedzieć się więcej o stresie? Zobacz nasz artykuł – Stres w biznesie – przyjaciel czy wróg?

Jak radzić sobie ze stresem? Książki, które polecamy

  1. Dlaczego zebry nie mają wrzodów? Psychofizjologia stresu

„Dlaczego zebry nie mają wrzodów” autorstwa biologa z Uniwersytetu Stanforda, Roberta M. Sapolsky’ego, to przewodnik, który pozwala zrozumieć wpływ stresu na ciało i umysł. Książka opisuje różne aspekty stresu oraz jego konsekwencje dla zdrowia, w tym choroby związane ze stresem. Zapewnia również praktyczne wskazówki dotyczące radzenia sobie ze stresem i jego skutkami.

  1. W pułapce myśli. Jak skutecznie poradzić sobie z depresją, stresem i lękiem

„W pułapce myśli” jest książką, która mocno czerpie z podejścia terapeutów ACT (Acceptance and Commitment Therapy). Pomaga czytelnikom radzić sobie z szeregiem trudnych emocji i sytuacji, w tym ze stresem. Co ważne, autorzy prezentują najnowsze badania naukowe w przystępny sposób, oferując praktyczne i skuteczne porady, które mogą być natychmiast zastosowane w życiu codziennym. Książka proponuje innowacyjne podejście do rozwiązywania problemów, bazując na nauce i doświadczeniu psychoterapeutów.

  1. Terapeutyczny oddech

„Terapeutyczny oddech” Patricka McKeowna to publikacja oparta na badaniach naukowych, która przedstawia wpływ oddechu na różne aspekty życia, w tym sen, radzenie sobie ze stresem i regenerację. Książka wyjaśnia, jak oddychanie wpływa na nasze ciało, w tym układ nerwowy, oferując czytelnikom wiedzę i podstawowe narzędzia do poprawy zdrowia i samopoczucia poprzez kontrolę oddechu. Jeśli zastanawiasz się, jak radzić sobie ze stresem, książka McKeowna jest dla Ciebie.

 jak radzić sobie ze stresem przykłady

Jak radzić sobie ze stresem w pracy księgowego? Najczęstsze problemy i rozwiązania

W pracy księgowego często spotykasz się z wieloma wyzwaniami, które mogą generować stres. Liczba obowiązków, goniące terminy i ciągłe zmiany przepisów mogą być bardzo uciążliwe i podnosić poziom zdenerwowania oraz stresu. Na szczęście możesz samodzielnie starać się to zmienić.

Jak radzić sobie ze stresem w pracy?

  • Proste techniki oddechowe. Prawidłowe oddychanie może znacznie zmniejszyć poziom stresu i napięcia. Ćwiczenia oddechowe mogą być wykonywane nawet w trakcie pracy, dlatego to świetne narzędzie pozwalające zachować spokój i koncentrację.
  • Tworzenie przyjaznego środowiska pracy. Ważne jest, aby stworzyć atmosferę sprzyjającą relaksowi i redukcji stresu. Dbanie o odpowiednią organizację pracy, elastyczne podejście do zadań oraz wsparcie ze strony współpracowników i przełożonych może znacznie zmniejszyć poczucie presji i stresu.
  • Inne sposoby łagodzenia napięcia. Regularna aktywność fizyczna, przerwy na krótki spacer na świeżym powietrzu (ważne – na spacer, nie papierosa!), medytacja czy praktyki uważności również mogą być skutecznymi sposobami na to, jak radzić sobie ze stresem w pracy w księgowości.

Jak radzić sobie ze stresem – przykłady z życia codziennego księgowego

Wciąż nie jesteś pewien, jak radzić sobie ze stresem w pracy? Praktyczne podejście do tego tematu może polegać na tworzeniu strategii dostosowanych do własnych potrzeb i sytuacji. Niektórzy księgowi decydują się na regularne planowanie dni pracy, priorytetyzację zadań oraz zastosowanie technik relaksacyjnych w trakcie przerw. Inni korzystają z możliwości pracy zdalnej lub elastycznych godzin, co pozwala im lepiej zarządzać czasem i redukować stres związany z codziennymi obowiązkami. Są też rzeczy, na które nie masz wpływu – nagły telefon z urzędu, L4 współpracownika, zmiana przepisów – i wtedy z pomocą przyjdą Ci praktyki oddechowe czy trening uważności.

Jak radzić sobie ze stresem w pracy w księgowości? Podsumujmy, czego się dowiedziałeś:

  • Radzenie sobie ze stresem w pracy księgowego wymaga świadomości własnych potrzeb oraz umiejętności stosowania skutecznych strategii zarządzania stresem.
  • Pamiętaj, że każdy ma inne sposoby radzenia sobie ze stresem, dlatego warto eksperymentować i szukać rozwiązań, które będą idealne właśnie dla Ciebie.
  • Edukuj się i szukaj rozwiązań – może nasze webinary pomogą Ci lepiej radzić sobie ze stresem?

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Poprzedni
Jakie nowe podatki trafią na mikrorachunek od 2024 roku?
Następny
Podatek minimalny – czym jest i kogo obowiązuje?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *