ile wynosi mały zus 2024?

Ile wyniesie mały ZUS plus w 2024? Korzyści i warunki

Udostępnij:
3.4
(9)

W 2024 roku przedsiębiorców korzystających z Małego ZUS Plus, który stanowi kontynuację preferencyjnych rozwiązań dla nowych podmiotów gospodarczych, obowiązywać będą nowe zasady i stawki składek. Mały ZUS Plus, podobnie jak standardowy Mały ZUS, oferuje niższe składki na ubezpieczenia społeczne, co może być istotnym ułatwieniem dla przedsiębiorców w pierwszych latach prowadzenia działalności. Poniżej przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółowe informacje na temat Małego ZUSu Plus w 2024 roku.

Mały ZUS Plus 2024 dla nowych firm. Kto może z niego skorzystać?

Mały ZUS Plus to preferencyjne składki na ubezpieczenia społeczne, które mogą zostać zastosowane przez przedsiębiorców spełniających określone warunki. Aby móc skorzystać z Małego ZUS Plus, przedsiębiorca musi:

1. Mieć przychody poniżej 120 tys. zł

Przychody uzyskane w danym roku podatkowym nie mogą przekroczyć 120 tysięcy złotych. Jest to ważny warunek, który ogranicza możliwość skorzystania z preferencyjnych składek dla przedsiębiorców osiągających wyższe przychody.

2. Prowadzić działalność przez minimum 60 dni

Przedsiębiorca musi prowadzić działalność gospodarczą przez nie mniej niż 60 dni w poprzednim roku kalendarzowym. To kryterium ma na celu wykluczenie krótkotrwałych przedsięwzięć i zabezpieczenie korzyści dla tych osób, którzy utrzymują działalność przez dłuższy okres.

3. Nie spełniać warunków do korzystania z preferencyjnych składek Małego ZUSu

Przedsiębiorca nie może spełniać warunków umożliwiających skorzystanie z preferencji w opłacaniu składek społecznych. Oznacza to, że Mały ZUS Plus jest dedykowany tym przedsiębiorcom, którzy nie spełniają warunków standardowego Małego ZUSu.

Pamiętaj: Przedsiębiorca może płacić preferencyjne składki przez maksymalnie 36 miesięcy w ciągu kolejnych 60 miesięcy prowadzenia działalności. W te 36 miesięcy wlicza się okres zwykłego Małego ZUSu. Ograniczenie czasowe powstało po to, aby zachęcić przedsiębiorców do skorzystania z preferencyjnych warunków jak najszybciej po rozpoczęciu działalności.

Mały ZUS Plus 2024 – ile wynosi wysokość składek?

W przypadku małego ZUSu Plus, podstawą do obliczenia składek na ubezpieczenie społeczne jest dochód z poprzedniego roku podatkowego. Otrzymany wynik porównuje się z kwotą 30% minimalnego wynagrodzenia i 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego. Preferencyjna składka nie może być niższa niż 30% minimalnego wynagrodzenia ani wyższa niż 60% przeciętnego wynagrodzenia.

Pamiętaj: W 2024 roku płaca minimalna będzie się zmieniać: od 1 stycznia do 30 czerwca będzie wynosić 4242 zł, a od 1 lipca 4300 zł brutto.
Oznacza to, że od stycznia 2024 r. minimalna podstawa składki wyniesie 1 272,60 zł, a składki za okres od stycznia do czerwca wyniosą 402,65 zł. Od lipca 2024 podstawa wymiaru składek ZUS wzrośnie do 1 290 zł, a co za tym idzie – składki wzrosną do 408,16 zł.

Jak wyliczyć podstawę składek do Małego ZUS Plus 2024?

Możesz skorzystać z kalkulatora ZUS-u (https://eskladka.pl/) lub wyliczyć to samodzielnie.

Krok 1.

Oblicz przeciętny miesięczny dochód z działalności gospodarczej za ubiegły rok.

 • Podziel roczny dochód z działalności gospodarczej w poprzednim roku kalendarzowym przez liczbę dni kalendarzowych prowadzenia działalności.
 • Pomnóż wynik przez 30.
 • Zaokrąglij otrzymany wynik do pełnych groszy
  • W górę, jeśli końcówka jest równa lub wyższa niż 0,5 grosza.
  • W dół, jeśli jest niższa niż 0,5 grosza.
mały zus 2024 dla nowych firm

Krok 2.

Jeżeli składki na ubezpieczenia społeczne zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodu, na potrzeby wyliczenia podstawy składek, powiększ roczny dochód z działalności gospodarczej o kwoty tych składek zaliczone do kosztów uzyskania przychodu.

Krok 3.

Ustal podstawę składki.

 • Pomnóż przeciętny miesięczny dochód z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej przez współczynnik 0,5.
 • Zaokrąglij wynik do pełnych groszy:
  • W górę, jeśli końcówka jest równa lub wyższa niż 0,5 grosza.
  • W dół, jeśli jest niższa niż 0,5 grosza.

Krok 4.

Porównaj otrzymany wynik z kwotami:

 • 30% minimalnego wynagrodzenia za pracę w danym roku (w 2023 roku 1047 zł).
 • 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego ustalonego na dany rok (w 2023 roku 4161 zł).

Ważne: Jeśli wartość będzie niższa niż 30%, i tak obowiązuje Cię minimalna składka odpowiadająca 30% płacy minimalnej.

Składki zdrowotne a Mały ZUS Plus w 2024

Warto zauważyć, że do powyższych kwot należy doliczyć składkę zdrowotną, która uzależniona jest od formy opodatkowania. W przypadku osób rozliczających się na skali podatkowej, składka zdrowotna wynosi 9% dochodu, a osób rozliczających się metodą podatku liniowego – 4,9% dochodu. Minimalna składka zdrowotna nie może być niższa niż 9% wynagrodzenia minimalnego. W 2023 roku wynosiła co najmniej 314,10 zł miesięcznie, natomiast w 2024 roku – od stycznia – wyniesie 381,78 zł, a od lipca 387 zł.

Podsumowanie

Mały ZUS Plus w 2024 roku stanowi nadal atrakcyjną opcję dla przedsiębiorców, którzy chcą skorzystać z preferencyjnych składek na ubezpieczenia społeczne.

Pamiętaj, aby uważnie wyliczyć swoją podstawę składek i nie przegapić lipcowej podwyżki.

Źródło:https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/00284

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 3.4 / 5. Liczba głosów: 9

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Poprzedni
Kwota wolna od podatku i progi podatkowe w 2024
Następny
Ulgi podatkowe w 2024. Co można odliczyć?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *