budynek Sejmu RP po wyborach

Czy wybory opóźnią wejście KSeF?

Udostępnij:
3.7
(3)

Czy wybory wpłyną na KSeF? Wielka data 1 lipca 2024 r. odnotowana w kalendarzach przedsiębiorców staje się przedmiotem coraz większych dyskusji. Do znanych już wszystkim obaw związanych z KSeF dołączyła teraz także ciekawość – jak na plan jego wprowadzenia wpłyną niedawne wybory? Czy istnieje szansa, że KSeF jednak nie będzie obligatoryjny? Sprawdzamy!

Wybory a KSeF

W związku z implementacją Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) na przedsiębiorców czeka dużo wyzwań. Dotyczą one szczególnie sektora MŚP, ponieważ jak donoszą specjaliści – duże firmy są już w większości  na zaawansowanym etapie wdrożeń. 

Pamiętajmy, że KSeF to nie tylko wyzwanie techniczne, lecz także indywidualne zadania dla przedsiębiorców, takie jak uwierzytelnianie, delegacja uprawnień czy tworzenie procedur. Co prawda firmy mogą je przerzucić na biuro rachunkowe lub wybrać zintegrowaną z KSeF aplikację księgową, dzięki której problem staje się dużo mniejszy. Jednak najbardziej sceptyczni nadal liczą na to, że KSeF nie będzie obowiązkowy. A drogę do takiej wizji utorowały wyniki wyborów.

Wybierz oprogramowanie zintegrowane z Krajowym Sytemem e-Faktur, poznaj możliwości SaldeoSMART!

Zdaniem ekonomistów

Niektórzy ekonomiści sugerują, że wprowadzenie KSeF bez przesunięcia terminu jego wejścia w życie przynajmniej do stycznia 2025 r. wydaje się niemożliwe. Przypomnijmy również sytuację z lipca 2023 roku Senat odrzucił wtedy ustawę o Krajowym Systemie e-Faktur. Brak dyskusji nad samą ustawą skłonił do refleksji nad brakiem rzeczywistej debaty politycznej wokół istoty zmian. I choć przedsiębiorstwa mają wiele obaw, Ministerstwo Finansów twardo obstaje przy swoim stanowisku w sprawie nowego systemu. Eksperci nie mają wątpliwości pogłoski o wycofaniu się z projektu KSeF są przesadzone. Problematyczny jest jednak czas. Co nas zatem czeka? Załóżmy trzy możliwe scenariusze związane z dalszymi losami KSeF…

3 scenariusze dla KSeF

Nie ma wątpliwości wybory i przetasowania polityczne mogą wpłynąć na plany dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur. W jaki sposób?

Scenariusz I

Pierwszym scenariuszem jest utrzymanie aktualnych terminów, zgodnie z którymi KSeF ma zacząć obowiązywać od 1 lipca 2024 r. Duże firmy wykazują gotowość do pracy z nowym systemem i wystawiania faktur ustrukturyzowanych, jednakże dla mniejszych podmiotów, które jeszcze nie podjęły działań przygotowawczych, może to stworzyć realne problemy. 

Scenariusz II

Drugim możliwym scenariuszem jest opóźnienie wprowadzenia KSeF o kilka miesięcy. W tym przypadku nowa data wejścia w życie mogłaby zostać przesunięta na styczeń 2025 r. Taki krok umożliwiłby przedsiębiorcom, zwłaszcza tym mniejszym, lepsze przygotowanie się do korzystania z nowego systemu i zmniejszył ryzyko problemów z przystosowaniem się do nowych regulacji.

Scenariusz III

Trzecią opcją, choć mniej prawdopodobną, jest całkowite wycofanie się z KSeF. Jednakże biorąc pod uwagę obowiązujące przepisy, zarówno krajowe, jak i te powstające na poziomie Unii Europejskiej, należy uznać tę opcję za mało realną.  Wycofanie się z KSeF byłoby przecież równoznaczne z rezygnacją z korzyści płynących z przyspieszonej cyfryzacji.

Rezygnacja z KSeF to niewykorzystana szansa

AI wkracza dziś do wielu sfer życia, a naszym zdaniem KSeF jest dobrym bodźcem do oswajania ze sztuczną inteligencją w obszarze finansów. Nawet w obliczu trudności, system ten jest krokiem w stronę przyszłościowego i zautomatyzowanego podejścia do obsługi faktur, a cyfryzacja, choć wywołuje obawy, jest kluczowym warunkiem do stworzenia bardziej efektywnego i nowoczesnego środowiska biznesowego.

Wprowadzenie nowego systemu przynosi przedsiębiorcom szereg istotnych udogodnień. Pierwszą zauważalną korzyścią jest efektywniejszy obieg dokumentów dzięki standaryzacji formatu e-faktur. To nie tylko ułatwia wystawianie faktur, lecz także przyspiesza procesy raportowania i księgowości. Dodatkowo, dzięki zoptymalizowanemu i cyfrowego obiegowi dokumentów przedsiębiorcy zyskują możliwość monitorowania statusu faktur, co przekłada się na lepszą kontrolę nad płatnościami i terminami. KSeF eliminuje również potrzebę manualnego wprowadzania danych, co przekłada się na redukcję błędów i zwiększenie precyzji w procesie rozliczeń. W efekcie przedsiębiorstwa mogą skoncentrować się na strategicznych aspektach swojej działalności, zamiast poświęcać czas na rutynowe zadania związane z obsługą dokumentów finansowych. 

Czy wybory sprawią że KSeF się opóźni?

Czy Krajowy System e-Fakur wejdzie w życie zgodnie z planem resortu, czy też czeka nas jakieś opóźnienie? To pytanie jest kluczowe dla producentów oprogramowania, przedsiębiorców i całej branży, która od dłuższego czasu przygotowywała się do rewolucji w fakturowaniu. Jak będzie? Zobaczymy. 

Wejście KSeF jednak przełożone

19 stycznia 2024 roku nowy Minister Finansów zapowiedział audyt Krajowego Systemu e-Faktur. Dopiero na podstawie jego wyników ogłoszone zostaną terminy wejścia w życie obowiązku korzystania z KSeF. Wszystko po to, by wyeliminować ewentualne błędy i nie dopuścić do sytuacji, w której przedsiębiorcy nie będą mogli wystawić faktur.


A jakie jest Wasze zdanie? Kiedy KSeF stanie się obowiązkowy? Dajcie znać w komentarzach.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 3.7 / 5. Liczba głosów: 3

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Product Marketer SaldeoSMART. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, doświadczona managerka z certyfikatem Prince2, która specjalizuje się w zarządzaniu zmianą i marketingiem produktowym. Na co dzień zajmuje się dopasowaniem produktu do oczekiwań rynku i efektywną komunikacją SaldeoSMART do klientów. Pasjonują ją nowe technologie i aplikacje. Nie stroni od wysiłku fizycznego i dźwigania kilogramów zwłaszcza w martwym ciągu.
Poprzedni
Korekty do zaliczek – już są!
Następny
Jak sprawdzić NIP firmy?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *